Brno nabízí firmám sto tisíc na výzkum, na podporu inovací dá celkem čtyři miliony

13. 3. 2014

Brno nabízí firmám z celého světa inovační vouchery na sto tisíc korun k nákupu výzkumu u místních vědců. Na šestý ročník projektu vyčlenilo město letos opět čtyři miliony korun. Podniky se mohou přihlásit do 29. dubna u Jihomoravského inovačního centra, které program spravuje. Z došlých žádostí pak budou 27. května veřejně losovány firmy, které voucher obdrží. Za uplynulých pět let využilo vouchery na práci brněnských výzkumníků více než 220 společností, nejvíce z oblasti stavebnictví, strojírenství a elektrotechniky.

Inovační vouchery podporují spolupráci podnikatelů a vědců. Brno představilo tento projekt v Česku v roce 2009 jako první, z jižní Moravy se od té doby rozšířil do dalších deseti krajů. Firma si domluví konkrétní výzkum s jednou ze 13 brněnských institucí a podá žádost. Pokud je vylosována, získá na tento výzkum inovační voucher ve výši až sto tisíc korun. Hlavním cílem je, aby firmy našly kontakty na vhodné vědce a zjistily, že jim mohou brněnští výzkumníci pomoci. Vědci se zase seznámí s potenciálními zákazníky pro své technologie.

„Město Brno vložilo do inovačních voucherů za pět let více než dvacet osm milionů korun a podpořilo tak spolupráci mezi více než dvěma stovkami podniků a místními vědci. Velký zájem firem o vouchery, a to i ze zahraničí, ukazuje, že máme na našich univerzitách kvalitní výzkumníky, kteří mají co nabídnout. Proto se město rozhodlo podpořit projekt i letos čtyřmi miliony korun,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

„Od počátku klademe důraz hlavně na to, aby byl celý proces jednoduchý, firmám stačí jen tři kroky k podání žádosti. Pokud nemají jasno, na jaký konkrétní výzkumný tým se obrátit, naši specialisté je nasměrují. I díky tomu už o vouchery požádalo v minulosti skoro tisíc podniků,“ vysvětluje ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček.

Podle evaluace z roku 2012 se peníze, které již město Brno do projektu vložilo, v průběhu pěti let vrátí pětkrát. Jedná se o prostředky, za které si firmy samy sjednají smluvní výzkum po skončení voucheru, a také o prostředky, za které si objednají výzkum poté, co voucher nezískají.

Sběr žádostí o inovační vouchery potrvá do 29. dubna, veřejné losování se uskuteční 27. května. Konkrétní již uskutečněné výzkumy jsou k dispozici v databázi případových studií, více informací o projektu pak na www.inovacnivouchery.cz. 

 

JIC (Jihomoravské inovační centrum)

JIC pomáhá již od roku 2003 inovativním firmám, studentům s originálními nápady či výzkumným pracovníkům v podnikání s rozvojem firmy a inovacemi. V rámci Innovation parku zajišťuje JIC pro firmy finance, prostory, poradenství, kontakty, propagaci i PR a pomoc při transferu technologií. Misí JIC je pomáhat lidem tvořit firmy, které mění svět.

www.jic.cz

Kontakt pro média:

Helena Továrková, tel: 601 377 409, e-mail: tovarkova@jic.cz

Tisková zpráva ke stažení zde.