Via Alta: Chceme si nechat svoji inženýrskou radost

4. 11. 2020

Byla jednou jedna zdatná konstruktérská firma, která se rozhodla řešit problematické části odpadového hospodářství. Ve správný čas se s podporou JICu a jeho zapojení do Enteprise Europe Network propojila s akademiky na lotyšské univerzitě v Rize. Zazvonil zvonec... a pohádka nekončí. Naopak začíná: na světě je zcela nová technologie, která nemá obdoby u nás ani za hranicemi. Taková, která dokáže odklonit tisíce tun nevyužitého odpadu ze skládek a spaloven a přetavit ho (doslova) v nový produkt se širokou škálou použití. Stojí za ní firma Via Alta.

Ve správné době na správném místě

Tak, jako v pohádkách občas asistují kouzelné babičky nebo šikovní skřítkové, zafungoval v příběhu firmy VIA ALTA JIC spolu s Enterprise Europe Network. Na jedné straně totiž byla ona velmi zdatná konstruktérská firma, na straně druhé akademici z lotyšské Rigy, kteří měli dobrý nápad na přeměnu odpadních plastů v nové produkty. „Kolegové z Rigy byli dobří výzkumníci, ale špatní konstruktéři, nemohli tak svoji myšlenku uvést do průmyslové praxe. Odborné vědomosti proto poskytli nám a my jsme se zavázali, že zvládneme tu konstrukční práci,“ vzpomíná na rok 2012 ředitel firmy Via Alta, Jakub John. Pilotní zařízení byla v menších rozměrech, letos poprvé postavili průmyslovou instalaci, která se v těchto dnech bude přesouvat k prvnímu zákazníkovi do Polska.

A co vlastně obrovská výrobní linka umí? Jednoduše řečeno je to zařízení, které na straně jedné spolyká velké množství odpadního plniva (písku, kameniva, drceného skla apod.) a pojiva, kterým je drcený odpadní plast. Směs zahřeje, promíchá, vysuší, tvarově upraví a na světě je kompozitalternativa k betonu či dřevu, který má široké využití. „Může se používat jako běžný stavební materiál, obklady nebo dlažba, pracujeme na alternativě střešních tašek. Z kompozitu je možné vytvořit také profily či prkna tak, aby produkt fungoval i jako alternativa ke dřevu,“ upřesňuje John.

Ještě lepší (a bezpečný) „beton“

Nejde přitom jen o alternativu k betonu, podle Jakuba Johna je kompozit materiál s ještě lepšími vlastnostmi, nežbeton. „Kompozit je na rozdíl od klasického betonu naprosto nenasákavý, ohybově je asi pětkrát pevnější, je velice odolný proti chemickým látkám. Dá se říct, že je to taková pružnější náhrada betonu, navíc se jeho mechanické vlastnosti dají dobře ovlivňovat samotným složením,“ vysvětluje John. Jako obkladový materiál na stavbách bude kompozit brzy už naprosto běžný, v budoucnu bychom ho možná mohli vídat třeba i na silnicích nebo chodnících. 

Strach přitom uživatelé nemusejí mít ani o svoji bezpečnost. Všechny „kachličky“ a další produkty jsou totiž testované jako klasický stavební materiál. A přestože jde o produkt z odpadních materiálů, nehrozí ani nebezpečí ze strany nežádoucích látek. „Zákon zachování hmoty samozřejmě funguje pořád, pokud by tedy něco špatného bylo ve vstupním materiálu, bude to samozřejmě i v samotném kompozitu. Velkou výhodou je ale zpracování, které případné nežádoucí látky uzavře uvnitř. Je to podobné, jako když se likviduje jaderný odpad a uzavírá se do bitumenní matrice,“ uklidňuje John. Jako bezpečný k životnímu prostředí vyšel kompozit i ze speciálního výluhového testu.

Zábavná, dobrodružná a napínavá úskalí

V případě technologie POLYBET jde o zařízení, se kterým – v daném rozsahu a využití – nikdo na světě nepracuje. S tím souviselo i velké množství úskalí, které musel Jakub John se svým týmem překonat. Úskalí, která byla pro konstruktéry zároveň ale také velkou radostí. „Je to napínavé, dobrodružné a zábavné. Objevujeme úplně nové věci, a tím pádem nemáme empirické zkušenosti. Velmi často musíme postupovat systémem pokus-omyl. Přišli jsme na to, že klasické plastařské zákonitosti neplatí, kompozit se totiž chová úplně jinak. A to je na tom to krásné, neděláme věci podle nějakého návodu, ale musíme si na všechno přijít úplně sami,“ usmívá se John. Jako bonus navíc přichází dobrý pocit z toho, že svojí prací významnou měrou přispějí k ochraně životního prostředí. 

Ne náhodou získala firma VIA ALTA jako jedna z prvních českých firem prestižní ocenění Evropské komise Seal of Excellence. V přípravě žádosti jsme ruku k dílu dali i my. „JIC nám pomáhá v oblasti kontaktů, pokud někdo hledá konstrukčního partnera, propojí nás. Momentálně máme opravdu velkou poptávku za hranicemi, do budoucna tak využijeme jeho pomoc i v oblasti mezinárodního marketingu,“ říká Jakub John.

Happy end? Necháme si svoji inženýrskou radost

VIA ALTA má v současné době šestnáct zaměstnanců. Kdo by očekával, že bude po výrobě první úspěšné průmyslové instalace raketově (pohádkově) růst, byl by na omylu. Takový scénář by totiž pro Jakuba Johna a jeho tým rozhodně nebyl žádným happy endem. „Ta poptávka je obrovská, často čelíme otázce, kdy postavíme novou halu, abychom těch linek mohli stavět naráz několik. My ale nechceme, aby se z nás stala obrovská firma. Chceme si nechat svoji inženýrskou radost a fungovat nadále tak, jako jsme fungovali doteď,“ dodává s úsměvem John. Své know-how ale budou připraveni prodávat tak, aby si identický výrobní proces mohli postavit zájemci i na druhém konci světa.

 

VIA ALTA nese své jméno po ferratě v italských Dolomitech. Symbolika názvu firmy spočívá v tom, že chce své zákazníky – stejně jako zkušený horský průvodce – převádět přes jejich složitá úskalí. Ve svém portfoliu má kromě zmiňované technologie POLYBET také technologii MULTIFERM. Díky POLYBETU odklání tuny odpadního materiálu ze skládek a spaloven, MULTIFERM zase umí přetvořit čistírenské kaly a gastroodpad na směs, která se dá využít jako hnojivo zpátky v zemědělské půdě. Obě zařízení měla mít zpracovatelský výkon řádově v tisících tunách za rok – nemalá ambice, která se Jakubu Johnovi vyplnila. Kromě toho dělají lidé ve VIA ALTA i tzv. jednoúčelovou strojařinu – tedy jednorázové zakázky na míru konkrétním klientům.


Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem. Takový byl ve zkratce příběh tří manažerů, který vedl až k založení firmy Lobey vyrábějící kosmetiku na přírodní bázi. Od mužů pro ženy. Během roku vyrostl obrat firmy z 0 na 70 milionů korun a počet zaměstnanců až na 10 lidí.

Nejnovější
JICtalk

JICtalk: Petr Palas – Mr. Kentico

18. 8. 2022

Když v roce 2004 začal Petr Palas podnikat, toužil po firmě, která bude zákazníkům dodávat maximální hodnotu s minimálním počtem zaměstnanců. Jenže člověk míní a trh mění. Teď má Kentico 300 lidí a slaví plnoletost. Proč se firma rozděluje na dvě? A co jí přinese obří investice? O tom všem bude řeč v dalším díle JICtalku Hanky Šudákové.

Nejčtenější

AI|ffinity: Z akademického výzkumu do byznysu s podporou Prototypuj a ověřuj

4. 4. 2022

Thomas Evangelidis se jako vědec zabývá metodami, které umožňují levnější a rychlejší objev nových léčiv. Sedm let se věnoval vývoji v institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Loni se rozhodl, že potenciál projektu přenese do podnikání. A pro svůj spin-off podporu v programu Prototypuj a ověřuj.

Zpět na Příběhy úspěšných firem