Univerzitní spin-off firmy roztáčí kola inovací

#brnoregion

Na univerzitách se bádá, zkoumá a vyvíjí. Vznikají užitečné věci! Dají se často využít i mimo akademickou sféru, kde navíc mohou přinést peníze (ty slouží třeba k dalšímu vylepšení). Kromě kapitálu jsou to právě inovace ve výzkumu a průmyslu, které teď všichni bedlivě sledujeme.

Technologie se musí hýbat

Představte si, že v rámci doktorského výzkumu třeba objevíte látku, která urychluje hojení ran. Co si stanovit vyšší cíl než „jen“ publikaci ve vědeckém časopise? Výsledky výzkumu s praktickým uplatněním je třeba poslat dál. Ocení je stoprocentně i svět mimo vědeckou sféru. Určitě jste také rádi, že se počítače (docela nedávno) dostaly do rukou i lidem pro každodenní používání. A nikdo přesně neví, který výzkum nás takhle výrazně ovlivní příště.

Dej sem duši!

Nejspíš víte, že tomu, co vědci vymyslí a vybádají, se obecně říká duševní vlastnictví. S tím se dá nakládat různě, ale cesta k jeho komercializaci není jednoduchá. Pokud je někdo expertem na asymetrickou kryptografii nebo pokřivený magnetismus (ať už to znamená cokoliv), nemůžete po něm chtít, aby byl ještě skvělým právníkem a marketérem. Čest výjimkám!

I proto má každá univerzita v #brnoregion své centrum pro transfer technologií (CTT). Radí autorům výzkumu a univerzitě samotné, jak nakládat s jejich duševním vlastnictvím. Založit do šuplíku? Publikovat v časopise? Nebo raději prodat licenci na užívání (protože právě tak se výzkum dostane do reálného světa...)?

Řešení? Spin-off!

Nic víc než spin-off už není. Je to nejkomplexnější forma zhodnocení duševního vlastnictví, ze které těží univerzita, soukromý subjekt a ve finále obvykle i my jako uživatelé nového produktu. Tedy pokud jde třeba o zmíněnou látku na hojení ran (tu mimochodem vyvíjí firma Enantis). Možnosti spolupráce jsou široké a vždy záleží na konkrétním případu. Někdy má univerzita ve firmě přímo svůj podíl, někdy jen firmě poskytuje licenční smlouvu na duševní vlastnictví, které bylo vytvořeno na univerzitě a firma samotná ho nadále rozvíjí.

Výhody pro obě strany jsou jasné: univerzita může mít příjmy z licence nebo ze svého podílu ve společnosti a firma má naopak díky inovativnímu nápadu konkurenční výhodu. Ve hře je i dohoda o využívání laboratoří univerzity. Investor naopak obstará finanční nebo marketingové záležitosti. A win-win situace nastává, když se na rozvoji výsledků výzkumu podílejí i autoři původní myšlenky.

Na jižní Moravě spin-offy frčí

Přiznáváme, třeba v USA zakládání spin-offů frčí ještě víc. Ale i tak v #brnoregion vznikají za poslední desetiletí nové a perspektivní “kusy”. Uvedení vynálezů na trh je totiž pro okolí nejviditelnějším indikátorem kvality výzkumu univerzity. O biotechnologické firmě Enantis (právě ta pracuje na látce urychlující hojení ran) jste si u nás už mohli přečíst. Rozhodně ale není solitérem, při Masarykově univerzitě jich do roku 2017 vzniklo třináct a další téměř desítka při VUT.

Mezi univerzitními spin-offy v #brnoregion najdete třeba:

  • NenoVision nabízí doplněk k elektronovým mikroskopům, který rozšiřuje možnosti elektronového mikroskopu o 3D zobrazování.
  • Bender robotics navrhuje elektromechanické systémy, elektroniku nebo firmware pro robotické produkty.
  • Mycroft Mind vytváří modely a simulace, které pomáhají energetickým společnostem rozvíjet své distribuční soustavy.

#brnoregion

#brnoregion je projekt mezinárodního marketingu znalostního regionu pro oblast vývoje, výzkumu a inovací. Základním úkolem komunikace je ukázat světu jedinečnost našeho regionu coby místa znalostní ekonomiky a důvody, pro které stojí za to poznat jej blíž. #brnoregion pomáhá zvyšovat atraktivitu Jihomoravského kraje a to konkrétně pro české a slovenské studenty a zahraniční talenty uplatnitelné ve zdejší ekonomice.

Pokud vás zajímá víc, můžete se podívat na web www.brnoregion.com