Brno podpoří pět unikátních prototypů

10. 12. 2020

Hned pět firem získalo finanční podporu z druhé výzvy programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s námi podporuje malé a střední firmy. Ve finále se představilo 18 projektů nabízejících unikátní řešení, jejichž autoři shánějí zdroje na výrobu prototypu. Vítězné projekty druhé výzvy si mezi sebe rozdělí téměř 3 miliony korun. Které nápady uspěly? Podívejme se na ně. 

Bodyguard System

Projekt detektoru pádu osob je postaven na algoritmech. Bodyguard System vychází především z funkcí akcelerometru, které jsou ale podpořeny dalšími senzory, například na měření tepové frekvence. Finální zařízení by mělo mít podobu náramkových hodinek, které v případě pádu vyšlou SOS zprávu s odkazem na polohu, kde se ohrožená osoba právě nachází. 

EM-drive

Jan Lukáš s projektem EM-drive vyvinul pohonný set, který by šel jednoduše doplnit do mechanických vozíků. Míru elektrické dopomoci by si pak každý uživatel mohl regulovat sám podobně, jako je tomu u elektrokola. Další výhodou řešení je jeho odolnost s robusnost. 

Invanta

Porotu oslovil i nápad využití umělé inteligence ke zvýšení bezpečnosti provozu průmyslových strojů. Systém společnosti Invanta dokáže rozpoznat nebezpečné situace a zareagovat na ně příslušným způsobem například úplným zastavením stroje. „Jsme stále ve fázi prototypování. Podařilo se nám úspěšně sestavit garážový prototyp, na kterém jsme si ověřili, že je náš nápad technicky proveditelný a že vše funguje podle očekávání,“ popisuje za skupinu vývojářů Vít Rašovský.

Last Miles

Projekt s názvem Last Miles se týká rychlé městské přepravy a osloví především mladší generaci milovníků longboardů, koloběžek nebo „one wheels“. Tibor Kučera vymyslel skládací inline brusle, které lze jednoduše připevnit na nohu s obuví a stejně tak zase sundat a uložit do batohu. 

VisionCraft

Senzor firmy VisionCraft dokáže pomocí sady algoritmů zpracovat informace o pohybu chodců a vozidel v reálném čase. „Prostředky získané z dotace programu Prototypuj a ověřuj využijeme pro vytvoření prototypu analytického modulu, který bude automaticky vyhodnocovat situaci ve sledované scéně a tím urychlí nasazení a zjednoduší adaptaci na nové případy užití zákazníků. Velmi oceňujeme také možnost čerpat poradenské služby odborných konzultantů JICu,“ říká ředitel firmy Robert Pinkas. Firma už senzory testuje v Želešicích, Nebovidech i v Brně. Jedinečné je na projektu například i to, že data se zpracovávají přímo v senzorech, která nepotřebují trvalé napájení.

 

Co je Prototypuj a ověřuj?

Program Prototypuj a ověřuj odstartovalo město Brno společně s inovační agenturou JIC v první polovině roku 2020. Jeho cílem je podpořit projekty ve fázi vývoje prototypu a jeho následného ověření. Na české poměry se jedná o originální koncept. Dohromady v obou výzvách získalo 9 projektů podporu ve výši 5,5 milionu korun. Částka tvoří sedmdesát procent celkových nákladů na projekt. Zbytek si příjemci hradí sami. Další informace najdete tady.


Nejnovější
Aktuálně z JICu

První investice pro Myco. Garage Angels a JIC Ventures dávají do startupu s ekomateriálem 14 milionů korun

18. 7. 2022

Jsou na trhu rok a půl a právě teď si připisují první investici. Biotechnologický startup Myco získává 14 milionů…

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Jak správně nacenit produkt?

20. 1. 2022

Jedním z klíčů, který otevírá dveře k podnikatelskému úspěchu, je nastavení správné ceny produktu. Správná cena výrobku může zvýšit objem prodeje a díky tomu si vytvoříte základ pro prosperující podnikání. Platí to ale i naopak. Špatná cena může vašemu podnikání zlomit vaz. Proto pro vás Víťa Hanák připravil pár tipů, jak na cenotvorbu vyzrát.

Zpět na Aktuálně z JICu