Brno podpoří pět unikátních prototypů

10. 12. 2020

Hned pět firem získalo finanční podporu z druhé výzvy programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s námi podporuje malé a střední firmy. Ve finále se představilo 18 projektů nabízejících unikátní řešení, jejichž autoři shánějí zdroje na výrobu prototypu. Vítězné projekty druhé výzvy si mezi sebe rozdělí téměř 3 miliony korun. Které nápady uspěly? Podívejme se na ně. 

Bodyguard System

Projekt detektoru pádu osob je postaven na algoritmech. Bodyguard System vychází především z funkcí akcelerometru, které jsou ale podpořeny dalšími senzory, například na měření tepové frekvence. Finální zařízení by mělo mít podobu náramkových hodinek, které v případě pádu vyšlou SOS zprávu s odkazem na polohu, kde se ohrožená osoba právě nachází.

EM-drive

Jan Lukáš s projektem EM-drive vyvinul pohonný set, který by šel jednoduše doplnit do mechanických vozíků. Míru elektrické dopomoci by si pak každý uživatel mohl regulovat sám podobně, jako je tomu u elektrokola. Další výhodou řešení je jeho odolnost s robusnost. 

Invanta

Porotu oslovil i nápad využití umělé inteligence ke zvýšení bezpečnosti provozu průmyslových strojů. Systém společnosti Invanta dokáže rozpoznat nebezpečné situace a zareagovat na ně příslušným způsobem například úplným zastavením stroje. „Jsme stále ve fázi prototypování. Podařilo se nám úspěšně sestavit garážový prototyp, na kterém jsme si ověřili, že je náš nápad technicky proveditelný a že vše funguje podle očekávání,“ popisuje za skupinu vývojářů Vít Rašovský.

Last Miles

Projekt s názvem Last Miles se týká rychlé městské přepravy a osloví především mladší generaci milovníků longboardů, koloběžek nebo „one wheels“. Tibor Kučera vymyslel skládací inline brusle, které lze jednoduše připevnit na nohu s obuví a stejně tak zase sundat a uložit do batohu. 

VisionCraft

Senzor firmy VisionCraft dokáže pomocí sady algoritmů zpracovat informace o pohybu chodců a vozidel v reálném čase. „Prostředky získané z dotace programu Prototypuj a ověřuj využijeme pro vytvoření prototypu analytického modulu, který bude automaticky vyhodnocovat situaci ve sledované scéně a tím urychlí nasazení a zjednoduší adaptaci na nové případy užití zákazníků. Velmi oceňujeme také možnost čerpat poradenské služby odborných konzultantů JICu,“ říká ředitel firmy Robert Pinkas. Firma už senzory testuje v Želešicích, Nebovidech i v Brně. Jedinečné je na projektu například i to, že data se zpracovávají přímo v senzorech, která nepotřebují trvalé napájení.

 

Co je Prototypuj a ověřuj?

Program Prototypuj a ověřuj odstartovalo město Brno společně s inovační agenturou JIC v první polovině roku 2020. Jeho cílem je podpořit projekty ve fázi vývoje prototypu a jeho následného ověření. Na české poměry se jedná o originální koncept. Dohromady v obou výzvách získalo 9 projektů podporu ve výši 5,5 milionu korun. Částka tvoří sedmdesát procent celkových nákladů na projekt. Zbytek si příjemci hradí sami. Další informace najdete tady.


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Slavíme plnoletost. Za 18 let jsme podpořili stovky firem

26. 7. 2021

Za osmáct let jsme z jižní Moravy pomohli udělat špičkové centrum inovačního podnikání. A tak je co slavit!

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Jiří Kobelka z Tatum: Blockchain pro všechny

21. 6. 2021

Brněnský Tatum se stal vůbec prvním českým startupem, který se probojoval do prestižního akcelerátoru SkyDeck v Silicon Valley. I o tom jsme mluvili se spoluzakladatelem firmy.

Nejčtenější

JICfluencer David: Chytrý pěstitel

6. 5. 2021

Na začátku byli dva kamarádi-vysokoškoláci, kteří v jedné z diskuzí narazili na téma využití chytrých technologií ve sklenících. A protože to byli studenti VUT, nebylo odtud tak daleko k tomu, aby společnými silami vyvinuli zbrusu nový produkt – chytrý skleník.

Zpět na Aktuálně z JICu