Staňte se firmou bez jediného papíru. Pomůže vám vhodná aplikace

07.07.2016

Všechny kanceláře na světě spojuje jedna věc: papír. Ten zůstává i přes veškeré technologické vymoženosti jednadvacátého století neodmyslitelnou součástí jakékoliv organizace. Podle Reduce.org spotřebuje průměrný zaměstnanec v kanceláři 10 000 papírů za jeden rok. Pokud má firma například sto zaměstnanců pracujících v kanceláři, mluvíme o milionu ročně. Řešení, které by ulevilo jak nákladům firmy, tak i životnímu prostředí, existuje. Jmenuje se „paperless office“.

Současné statistiky

Za paperless office označuje společnost Kefron takové pracovní prostředí, které funguje zcela bez přítomnosti papíru, nebo jeho používání značně redukuje. Ačkoli koncept tzv. bezpapírové kanceláře vznikl už v roce 1978, v současnosti stále existuje jen minimum organizací, které by se k této bezpapírové vizi alespoň částečně přiblížily. Zájem o redukci papíru je přitom ze stran podniků nepopiratelný: 86 % respondentů ve výzkumu společnosti Kefron souhlasilo s tím, že by digitální řešení namísto papírového zvýšilo efektivitu práce, 79 % jej pak označilo za pohodlnější a snadnější na údržbu. V čem je tedy háček? Ve stejném výzkumu uvedlo 70 % respondentů za největší překážku v redukci papíru zákonnou povinnost shromažďovat některé údaje fyzicky (výzkum byl prováděn napříč evropskými i americkými organizacemi), zatímco pouze 20 % z nich zmínilo jako problém finance, které by bylo nutné do digitálního řešení investovat.

Byznysové příležitosti

Že v budoucnu zájem o bezpapírové kanceláře poroste, potvrzuje například Dan Novák ze společnosti Xerox: v roce 2013 se v České republice spotřebovalo o 3,5 tisíce tun méně papíru než v roce předchozím. Každoroční klesající trend ve spotřebě kancelářského papíru v Česku potvrzuje také server Idnes či trideniodpadu.cz. Jak upozorňuje Dominic Keogh, digitální řešení nahrazující klasické papíry se postupem času stane nezbytným pro každou organizaci k tomu, aby se udržela konkurenceschopná. Podle Keogha totiž taková digitální vyspělost organizace přispívá k vyšší produktivitě zaměstnanců i spokojenosti zákazníků. Příležitosti k podnikání se tak otevírají všem, kteří přijdou s chytrým řešením, jak se papírů zbavit, nebo je alespoň značně omezit. 

Startupy, které na to vsadily

Snížit množství papírů nabízí malým podnikům například čínský Yintran. Skrze mobilní aplikaci či web se podnikatelé můžou vyhnout zbytečnému vypisování papírových dokladů a šeků. Redukci papírů nabízí rovněž belgická firma Paperless-office, díky které mají uživatelé za pomoci speciální aplikace kdykoli a odkudkoli přístup do své bezpapírové kanceláře přímo z mobilu nebo počítače. Potřebujete si někam založit účtenku? Stačí, když ji vyfotíte a aplikace ji už sama nahraje do systému. Bezpapírové formě podnikání se věnuje také One Paper Lane, který slibuje, že díky jeho aplikaci s sebou už nikdy nemusíte nosit tužku. Veškeré potřebné dokumenty shromáždíte na jednom místě, a pokud je chcete někým podepsat či vyplnit, stačí jenom poslat odkaz.

Video: Konica Minolta a kanceláře budoucnosti


Paperless office je jedním z témat letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojení na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINAReservio nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Letošními partnery jsou Honeywell, Microsoft, AVG, Konica Minolta a Y Soft. Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz.