Seznamte se s týmy v JIC STARCUBE: Wavie

5.12.2016
  • Jak svůj projekt vysvětluju své babičce?

Jelikož máme velmi inovativní produkt, tak bych babičce řekl, že místo toho, aby se musela dotýkat vypínače, tak teď stačí, aby před ním zamávala.

  • Jak můj projekt změní svět?

Náš první produkt svět změní jen stěží, ale je to pěkný designový doplněk. Ale náš druhý produkt, který teď vyvíjíme, by mohl napomoci integrovat různé ovladače. Těch má teď každý doma spoustu, např. ovladač na žaluzie, termostat ke kotli, na klimatizaci a mnoho dalších. Představte si, že bychom to mohli mít vše v jednom ovladači, který se bude lehce ovládat. Svět tím asi nezměníme, ale můžeme napomoci ho trošku zjednodušit.

  • Na jaký detail svého projektu jsem nejvíc pyšný?

Na to že se nám přes všechny starosti podařilo vytvořit reálný produkt. Ze začátku jsme vůbec neměli představu, do čeho se pouštíme a kolik úsilí a starostí nás to bude stát, takže jsem moc rád, že o to mají lidi vážně zájem.

  • Kde (jak) tě nápad na tvůj startup napadl?

Napadlo to kolegu, když se nám nepodařilo najít výrobce na náš první projekt. Přemýšleli jsme, jak to udělat, abychom mohli jako firma pokračovat dále. Od toho se to pak odrazilo.

  • Co největšího si musel pro svůj projekt obětovat?

Dost financí, času a nervů. Ale v tuto chvíli se nám už vrátilo hodně nových znalostí a zkušeností, kterých si cením. 

  • Až budu velká firma s milionovými obraty, jak bude vypadat moje sídlo a co budu zaměstnancům nabízet jako benefit?

Kdybych měl dostatek peněz, tak bych si přál, aby naše sídlo vypadalo moderně a zároveň bylo uměleckým dílem. A taky aby tam bylo příjemné spolupracující prostředí. Člověk by se tam měl cítit jako doma.

Nad benefity pro zaměstnance jsem se nikdy nezamýšlel. Určitě by to vycházelo z postavení a pozice každého zaměstnance. Určitě by se konaly firemní akce, kde by mohly přijít i s rodinou

  • Co budu dělat s penězi, až svůj projekt prodám za miliardu dolarů?

Chvíli bych si odpočinul, procestoval bych celý svět a potom bych zkusil předat své zkušenosti jiným.

  • Proč je cool podnikat z Brna?

Brno má dobrou polohu. Je blízko k západním trhům, tedy těm nejdůležitějším, a taky je jen kousek od Vídně. Setkává se tu spousta kultur a zajímavých lidí z Maďarska, Slovenska, Rakouska a Česka. Tím pádem se tu prolíná velké množství zajímavých myšlenek. Co se týká přímo JIC, tak je to výborné místo na spolupráci a posouvání podnikání dále. Na Slovensku bohužel žádná takováto možnost neexistuje.


Matej Černý se svými kolegy skrze Wavie (Slovensko) vyvinul systém, který řídí rozsvěcování a tlumení světa pomocí gest rukou. S další verzí produktu se autoři chtějí zaměřit na vývoj alternativního vypínače, který bude schopen ovládat většinu dostupných chytrých žárovek na trhu.