Seznamte se s týmy v JIC STARCUBE: Smart Capsa

31.10.2016
  • Jak svůj projekt vysvětluju své babičce?

To je dobrá otázka! Babička je právě jednou z našich cílových skupin. Takže jí řeknu: „Babi nemusíš se učit zacházet s žádnou novou aplikací ani si nic nového nahrávat do telefonu. Jednoduše na Messengeru, což je stejné prostředí, ve kterém komunikuješ i se svými vnoučaty, napíšeš: „Objednávám si pizzu.“ Druhá strana zareaguje jako reálný člověk: „Kam ji chceš doručit?“ a ty odpovíš: „Domů.“

Já to vysvětluju babičce tak, jako by byl na druhé straně člověk, který si s tebou píše. Ta ‚osoba‘ na druhé straně nebude tak chytrá ani vtipná jako normální člověk, ale babička z toho bude mít stejný pocit jako by si psala se svým vnukem.

  • Jak můj projekt změní svět?

Náš projekt následuje přirozený vývoj toho, jak se svět mění. To, co dnes přinášejí technologie, lidé začínají využívat naplno. Dříve bylo nepředstavitelné, že mluvím do nějaké krabičky, ona mi porozumí a začne se mnou vést dialog.

Lidé díky našemu projektu nebudou ztrácet čas projížděním internetu, stahováním aplikací a brouzdáním v nich. Prostě jasně řeknou: „Chci rezervovat lístky do kina zítra na 17:00 pro sebe a rodinu.“ a zpráva vám to jen potvrdí. Lidé budou mít více času. Jak ho zužitkují, je již na nich.

  • Na jaký detail svého projektu jsem nejvíc pyšný?

Strašně velkou výzvou pro nás je, že to bude fungovat v Česku a česky! Takže s tím bude umět zacházet i moje babička. Je úžasné, že to může používat jak ona, tak i moje děti. To, na co jsem nejvíce pyšný, je právě otevřenost všem.

  • Kde (jak) tě nápad na tvůj startup napadl?

Napadlo nás to v jiném projektu, kde jsme chtěli vyvinout technologii k ovládání domácnosti, ale zjistili jsme, že firmy jako Apple, Amazon a GOOGLE mají tuto oblast již nějakým způsobem podchycenou svým osobním asistentem. Avšak narazili jsme na zajímavou věc. Na to, že chybí rozhraní pro dorozumívání se s druhou stranou. Siri nám neobjedná pizzu, protože není propojená s místními službami a podniky. S nápadem jsme přišli už před dvěma až třemi měsíci. Teď jsme ho jen rozpracovali.

  • Co největšího si musel pro svůj projekt obětovat?

Čas. To je věc, která se nedostává nikomu, a já jsem si vědom, že kolik do toho investuju, tolik z toho vytěžím. Na druhou stranu ten čas musím brát na úkor něčeho jiného.

  • Až budu velká firma s milionovými obraty, jak bude vypadat moje sídlo a co budu zaměstnancům nabízet jako benefit?

Mě by se líbilo mít výhled. Prosklená okna od stropu až k podlaze, aby to bylo jako v JIC. Ta budova by měla být zasazená někde u lesa, aby tam bylo něco zeleného. Místnosti budou krásně prosvětlené a s výhledem.

Výhody budou mít moji zaměstnanci takové, aby byli spokojení. Aby se tam cítili tak dobře, že jim nebude vadit obětovat čas s rodinou nebo své koníčky, protože je práce bude bavit. Chci, aby měli vše na dosah ruky. Když jsem byl v Googlu nebo Facebooku v Londýně, tak se mi líbilo, že zaměstnanci měli jako zaměstnaneckou výhodu bufet, ve kterém bylo vše, na co si vzpomněli. Dále chci, abychom ve firmě měli terasu, kam se budou moci zaměstnanci projít, když budou potřebovat vypnout.

  • Co budu dělat s penězi, až svůj projekt prodám za miliardu dolarů?

Asi to, co teď. Co potřebuji, to mám. Mám rodinu, mám kde bydlet a dělám práci, která mě baví. Nemusíme s dětmi hledět na to, jestli si něco můžeme nebo nemůžeme dovolit.

Žádný sen asi nemám. Ostrov si koupit nechci, ale asi by mě bavilo pracovat část roku na pláži. Až děti povyrostou a řeknou, že chtějí studovat třeba v Kalifornii, tak se tam všichni přestěhujeme.

Takže část bych investoval do sebe a své rodiny. A co s tím zbytkem? Vždy jsou zajímavé projekty, do kterých je možné investovat. Například mě teď napadá projekt Czechitas, který podporuje ženy, aby se kvůli předsudkům nepřestaly zajímat o IT, a který je chce v tomto oboru stále vzdělávat. To jsou nádherné projekty, které si zaslouží podporu.

  • Proč je cool podnikat z Brna?

Protože tu bydlím, jsem příliš starý na to přestěhovat se někam jinam. Teď jsem tady, a proto tu začínám i podnikat. Na JIC STARCUBE mě zaujal fakt, že je celý program v angličtině, takže je to skvělý trénink. A Bootcamp byl skvělý start. JIC je v Brně, já jsem v Brně, takže je to parádní.


Smart Capsa 

Martin Krček ve svém projektu Smart Capsa vyvíjí komunikační boty postavené na umělé inteligenci. Umožňují lidem zadat požadavky v přirozeném jazyce a objednat si tak například jídlo, letenku nebo rezervaci hotelu přes klasický messenger.