Nedostatek surovin? Inovace podpoří EIT

18. 8. 2021

Až 90 tisíc eur mohou získat české firmy z programu Evropského inovačního a technologického institutu na rozvoj technologií, které mohou pozitivně změnit trh s nerostnými surovinami. Aktuálně jsou otevřeny dvě výzvy – jedna na urychlení vývoje produktů, druhá na podporu komercionalizace prototypů. Nejbližší uzávěrka je už 29. srpna a firmy se mohou přihlásit se na našem webu.

Do programů EIT RawMaterials se mohou hlásit začínající i zavedené firmy. Výzva s názvem Boosters je určena k urychlení vývoje konkrétních produktů, je otevřena do 3. září a maximální výše podpory je 60 tisíc eur. Hledáme inovativní řešení pro získávání nerostných zdrojů založená na umělé inteligenci, strojovém učení či virtuální realitě, nebo výrobu udržitelných materiálů pro mobilitu budoucnosti. Jednat se může třeba o baterie, palivové články, permanentní magnety či odlehčené materiály. Podporu můžou získat i byznys modely založené na principech cirkulární ekonomiky.

Ještě dříve, už 29. srpna, je finální termín pro odevzdávání projektů do výzvy s názvem Accelerator. V té mohou úspěšní žadatelé získat až 90 tisíc eur a také konzultační podporu pro komercionalizaci inovativních záměrů na úrovni prototypu. Velkou šanci uspět mají typicky projekty, které přináší inovace do oblasti průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, cirkulární projekty nebo projekty, které dokážou nahradit nedostupné a toxické materiály. 

V minulých kolech už dvě české firmy uspěly. Firma Qoolers se zaměřuje na e-mobilitu a vyvíjí udržitelné autobaterie. Společnost AtomTrace zase vyvíjí a vyrábí analytické přístroje, které jsou využitelné mimo jiné při těžbě. Spolupráce jim přinesla nejen podporu 60 tisíc eur na další vývoj jejich produktů, ale také zpětnou vazbu od odborníků, propojení s možnými zákazníky ze zahraničí a zaslouženou mezinárodní pozornost.

EIT RawMaterials je nejen organizace Evropského inovačního a technologického institutu, ale zároveň největší inovační komunita v odvětví surovin na světě. 

 


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Hledáme startupy do kosmického inkubátoru

22. 9. 2021

Výzva do inkubátoru Evropské kosmické agentury právě běží. Až do 15. října se u nás mohou hlásit projekty využívající kosmické technologie tady na Zemi. A získat mohou až 50 tisíc eur. V následujících pěti letech takto rozdíme celkem milion eur, Jdete do toho?

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

AtomTrace: laser s pečetí kvality

22. 8. 2021

V českých podmínkách je vznik firmy na akademické půdě stále trochu výjimečným zjevením. Jednou z těch výjimek je společnost AtomTrace. Tu na svět přivedl Středoevropský technologický institut CEITEC a její přístroje pro pokročilou prvkovou analýzu nacházejí uplatnění v různých oblastech.

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Aktuálně z JICu