I z malého regionu se dají dělat velké věci

14. 12. 2020

Kladete si někdy otázku, co ve skutečnosti potřebují firmy, aby se prosadily u nás i za hranicemi? Odpovědí bude určitě víc. A mohlo by se zdát, že mezi nimi nebude chybět zázemí velkých měst. Ve skutečnosti jde ale dělat úspěšný mezinárodní byznys z malého regionu. Třeba z Boskovicka. Právě rodinné firmy, které tu po revoluci vznikly, se vypracovaly až na globální hráče. Jejich majitelé přitom ani po dlouhých letech rozhodně nemají zaječí úmysly – svému řemeslu se chtějí i nadále věnovat v regionu, se kterým jsou od začátku propojení a který (i díky nim) neustále vzkvétá.

COLORprofi, Gatema, LANIK nebo LD Seating – to je čtyřlístek rodinných firem z Boskovicka. Každá firma se zabývá jiným odvětvím, přesto mají mnoho společného. Kromě samotného regionu, ve kterém všechny působí, je to i rodinný charakter firem. Ten se v nich drží dodnes. Spojuje je i téměř stejně dlouhá historie. Všechny vznikly těsně po Sametové revoluci. Každý, kdo tu dobu pamatuje, si možná vybaví i svoji velkou chuť začít podnikat. A právě díky této chuti se teď Boskovicko pyšní několika velmi úspěšnými firmami. ColorProfi se věnuje lakování a lisování plastových dílů pro automobilový průmysl a mezi jejími zákazníky najdeme několik velkých světových automobilek. Gatema vyrábí desky plošných spojů, LANIK je lídrem v produkci pěnových keramických filtrů pro slévárenský průmysl a LD Seating – jak už název napovídá – vyrábí kancelářský sedací nábytek.

Na začátku byla chuť podnikat a dinosaurus

Klasickou porevoluční náladou vrhnout se na podnikání se „nakazila“ i Jitka Hurábová. Jako vystudovaná ekonomka se téměř ze dne na den ocitla v pro ni naprosto neznámém světě židlí. Všechno přitom spustila velká náhoda. Její tehdy šestiletý syn Jan totiž na vytoužené otočné židli nutně potřeboval obrázek dinosaura. Sehnat takovou židli nebylo v té době nic jednoduchého. Úkol ji zavedl až ke dveřím jejího budoucího partnera, který vysněnou židli zařídil. Společně se pak rozhodli založit firmu LD Seating a vrhnout se na dovoz židlí z Itálie do Československa. „Po dvou letech jsme začali s vlastní, takovou partyzánskou výrobou. Samozřejmě to bylo období bez internetu. V továrnách u svých dodavatelů jsme si nejdřív opisovali informace o tom, kde berou jednotlivé komponenty. A pak jsme si pronajali nedaleko odsud jedno vesnické kino, kde jsme začali s montáží,“ vzpomíná na začátky firmy Jitka Hurábová. LD Seating má dnes vlastní moderní (a čím dál soběstačnější) výrobní areál, kde 150 zaměstnanců měsíčně vyrobí asi 10 tisíc židlí a křesel. Víc než polovina míří za hranice – na židlích z Boskovic tak pravidelně usedají poslanci angolského parlamentu, vyslanci České republiky ve Velké Británii, bankéři v Mongolsku, Dubaji, Kuvajtu, Kazachstánu a dalších (mnoha) zemí světa.

LD seating patří mezi přední výrobce kancelářského sedacího nábytku ve střední Evropě

Podobné začátky měla i firma LANIK – i když s jedním malým rozdílem. Igor Láník starší se totiž vrhl do podnikání v oboru, který velmi dobře znal. Před revolucí totiž pracoval ve Výzkumném ústavu keramiky v Rájci-Jestřebí. Z kraje devadesátých let pak začal v „garáži“ vyrábět pěnové keramické filtry. A současný největší náskok před konkurencí má firma právě díky vlastnímu vývoji, do kterého věnuje hodně energie i peněz. Valnou část výroby si díky tomu dokáže pokrýt ve vlastní režii. Stejně jako LD Seating si i firma LANIK udržela rodinný ráz, přestože za téměř třicet let fungování narostla na 180 zaměstnanců

Pod značkou VUKOPOR® vyrábí a prodává firma LANIK pěnové keramické filtry  

Tradice jako cenné dědictví regionu

Majitelé firem se shodnou, že právě zaměstnanci jsou to nejcennější, co regionální firmy mají. Za jejich kvality vděčí svému „vědomému vedení“, ale také historii a tradici regionu. Jitka Hurábová například získala špičkové čalouníky a švadleny i díky tomu, že se nepovedla privatizace krejčovské továrny Kras v Boskovicích a nábytkářských podniků v regionu. Právě její firma nabídla propuštěným pracovníkům místo ve chvíli, kdy museli dosavadní práci opustit. „Naše krejčovina je opravdu velmi obtížná, každé křeslo musí být vypracované do posledního milimetru, zákazníci je zkoumají lupou. A já mám to obrovské štěstí, že naši zaměstnanci jsou opravdu velmi kvalifikovanou silou,“ říká Jitka Hurábová.

Výzkumný ústav keramiky pak (kromě tradice) svému zakladateli Igoru Láníkovi staršímu poskytl znalosti i nadšení pro obor. Velká spousta zaměstnanců ve firmě pracuje od samého začátku a rodinný duch firmy čiší i z toho, jakým způsobem nabírají nové zaměstnance. „Co se týče lidí do výroby, nikdy jsme snad ani nezveřejňovali inzerát do novin, fungujeme na bázi doporučování. Přijde náš zaměstnanec, řekne: mám šikovného souseda a dám za něj ruku do ohně. Nejsme a nechceme být korporát, kde se tento proces anonymizuje, to by byla velká škoda,“ vysvětluje Igor Láník mladší, který po otci převzal vedení firmy.

Boskovicko navždy

Majitelé rodinných firem z regionu k sobě mají blízko i osobně. Často se potkávají a společně také vymýšlejí, jak Boskovicku pomoct. Igor Láník se pravidelně angažuje třeba v místní kultuře, pomáhá při organizaci festivalu Boskovice (festival pro židovskou čtvrť pořádaný pražským Unijazzem), který sponzoruje i firma Gatema. A kultury se nevzdávají ani během roku. Všichni společně organizují pro své zaměstnance zájezdy do divadel po republice. Podle Igora Láníka mezi místními patrioty funguje efekt ostrůvku pozitivní deviace. „Pořád se všichni vzájemně inspirujeme. Velmi přínosné bývají i naše pravidelná setkání a povídání, při kterých sdílíme svoje aktuální problémy a výzvy,“ usmívá se Igor Láník mladší. 

Igor Lánik mladší se podílí na organizaci místního festivalu s názvem Boskovice

O přesunu firmy do města většího (Brna), hlavního (a v případě Jitky Hurábové navíc rodného – města Prahy) nebo dokonce za hranice tak ani v nejmenším nikdo z majitelů neuvažuje. „Všechny firmy jsme tady propletené s regionem, žijeme s ním v symbióze. Nemáme ambici být největší na světě. Chceme pokračovat v tom, co děláme a jak to děláme. Dokazovat, že řemeslná poctivost má svoje kouzlo a že i z malého regionu se dají dělat velké věci,“ dodává Jitka Hurábová. Pokračovat v jejich práci chtějí prý i další generace. Už teď se totiž ve vedení firem angažují i potomci zakladatelů. Ze čtyřletého milovníka dinosaurů Honzíka, který mimoděk tak trochu stál na začátku firmy LD Seating, je dnes ve firmě manažer obchodu. A mimochodem – vypadá to, že dinosauří tradice pokračuje. Téměř pětiletý vnuk Jitky Hurábové prý už dnes také začíná vyhlížet svoji židli s dinosaurem. Možná je to začátek dalšího podnikatelského úspěchu, který na Boskovicku vyroste.


Nejnovější
Trendy a témata

Digitální móda: demokracie návrhářství

28. 6. 2021

Digitální móda šetří peníze, materiál a demokratizuje módní návrhářství. Podívali jsme se na to, co vše může změnit aktuální trend digitální módy, která mimo jiné otevírá dveře i doposud neznámým návrhářům.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Jiří Kobelka z Tatum: Blockchain pro všechny

21. 6. 2021

Brněnský Tatum se stal vůbec prvním českým startupem, který se probojoval do prestižního akcelerátoru SkyDeck v Silicon Valley. I o tom jsme mluvili se spoluzakladatelem firmy.

Nejčtenější

JICfluencer David: Chytrý pěstitel

6. 5. 2021

Na začátku byli dva kamarádi-vysokoškoláci, kteří v jedné z diskuzí narazili na téma využití chytrých technologií ve sklenících. A protože to byli studenti VUT, nebylo odtud tak daleko k tomu, aby společnými silami vyvinuli zbrusu nový produkt – chytrý skleník.

Zpět na Trendy a témata