Gradient Labs: Hrou ke zdraví

16. 9. 2021

Senioři jsou i v pozdním věku ve stále lepší fyzické a psychické kondici. Lidé po těžkých úrazech vykazují stále výraznější pokrok zdravotního stavu. Děti s ADHD s klidnějším nastavením pozorně plní dlouhodobější úkoly. Tohle není protimluv ani vysněný scénář skupin, o kterých je řeč. Tohle je výsledek produktu, který vyvíjí brněnská firma Gradient Labs.

Jak už to u úspěšných produktů bývá, nápad většinou vzejde ze života. Bratrům Janu a Davidu Klodnerovi skončila před lety babička v léčebně dlouhodobě nemocných. Aby se její stav zlepšil (nebo alespoň nezhoršil), musela pravidelně cvičit s míčky a činkami. Jenže ji to nebavilo. „Tehdy bratra Davida z legrace napadlo, že by cvičící mohli pravidelnou aktivitou sbírat body a ty pak vyměnit třeba za oblíbený seriál. To je samozřejmě drsné řešení, ale přivedlo nás to k myšlence vizualizovat námahu cvičícího pacienta a v reálném čase ho tak motivovat, vzpomíná zakladatel Gradient Labs, Jan Klodner.

Spolu s bratrem a dalším společníkem Martinem Duškem proto vyvinuli SunBall – rehabilitační míček, který reaguje na stisk a přenáší přitom signál do počítačové hry. V jedné z her například stlačením a povolováním ovládá pacient odrazovou pálku, na kterou létá míček. Podle toho, co zrovna potřebuje cvičit, může míček ovládat rukou, stlačováním mezi koleny, pod loktem, pod bradou, pod chodidlem a podobně, vysvětluje Jan Klodner. Díky gamifikaci je cvičení pro pacienty zábavnější a jejich motivace daleko vyšší. Kromě fyzického tréninku dochází i k tréninku kognitivnímu. Pacienti si cvičí koordinaci oko-ruka, postřeh a orientaci v prostoru. Svoje denní úkoly pak zvládají lépe a v mnohem lepší kvalitě.

Zrakové vjemy získávají až 80 % naší pozornosti

Právě motivace pacientů bývá kamenem úrazu. Při těžkých úrazech je progres velmi pomalý. Klasické cvičení tak zvládnou pravidelně jen ti nejvytrvalejší. Se SunBallem cvičí rádi i jinak méně aktivní jedinci. „Pacient cvičí a ani o tom neví. Je vizuálně zaměstnaný. Zrakové vjemy si získávají až 80 % naší pozornosti. Tady je naopak důležitá kontrola fyzioterapeuta, aby se pacient nepřecvičil, upozorňuje Jan Klodner. Ze zpětné vazby od specialistů, kteří SunBall používají, je patrný nejen fyzický pokrok pacientů, ale zvyšuje se i jejich psychická pohoda při samotném cvičení. A jak známo, s optimismem jde všechno líp. Produkt už využívají domovy pro senioryrehabilitační oddělení v nemocnicích nejen po celém Česku, ale i v zahraničí – v Německu, Rakousku, Itálii, Polsku, Norsku či Švédsku. „Díky tomu, že je SunBall přenosný, můžou ho fyzioterapeuti využívat i pro časnou rehabilitaci například hned na jednotkách intenzivní péče, vysvětluje jednu z předností SunBallu Klodner.

Zpětná vazba je důležitá. U SunBallu je vizualizovaná a aplikace ji nabízí ve dvou rovinách. První je okamžitá. „Třeba ve hře Rybička hráč sbírá body, proplouvá mořem, pojídá menší rybky a vyhýbá se větším. Postupně přitom roste. Aplikace nabízí ještě následnou zpětnou vazbu v analytickém modulu, kde pacient vidí maximální intenzitu cvičení nebo délku cvičení, což mu dává sílu dál pokračovat,“ upozorňuje Jan Klodner.

Jedinečný nápad z Brna: variabilní a snadno dostupný

Nápad na produkt, který pomáhá seniorům a rehabilitujícím pacientům, je jedinečný. Konkurenci tak brněnská firma ve svých vodách zatím téměř nemá. „Nedávno se nám vyrojila konkurence v Izraeli, ale ta se soustředí spíše na sportovní rehabilitaci. Jejich míčky mají daleko větší odpory,“ říká Klodner. Systém SunBall si umí míček sám dofouknout nebo ho změkčit tak, aby přizpůsobil jeho citlivost a tlak pro konkrétního pacienta. Her je navíc v aplikaci celkem osm o několika úrovních, míčků je šest různých velikostí. Pro terapeuty se tak otevírá mnoho kombinací cvičení s pacientem a možnost univerzálního použití. Kromě variability je SunBall unikátní také svou cenovou dostupností. „V současné době existují v oblasti rehabilitace buď velmi levné pomůcky – míček za stovku – nebo velmi drahé systémy, specializované na jednu konkrétní funkci – například zlepšení funkce ramene a paže, upozorňuje Jan Klodner. Fyzioterapeut má navíc při práci volnější ruce a zvládne v jednom momentu obsloužit pacientů více.

Rehabilitační míček reaguje na stisk a přenáší signál do počítačové hry

Ze startupového inkubátoru až ke konzultacím s experty

Jan Klodner stojí také za produktem Spoteee, systémem videotras, které si ve fitness centrech můžou běžci propojit s běžeckým pásem. Během aktivity se tak nedívají na televizi nebo do zdi, ale můžou se proběhnout v Alpách, po Londýně nebo po australském Sydney. V roce 2012 se Gradient Labs dostala do podnikatelského akcelerátoru JICu. „Nikdo od nás z týmu nepocházel z podnikatelské rodiny, byznysové prostředí pro nás byl neznámý svět a tříměsíční program nám tehdy moc pomohl, vzpomíná Jan Klodner. A s JICem je firma svázaná dodnes. Před dvěma lety pak z JICu získala další podporu formou expertních konzultací. „Pomoci bylo opět hodně, vnímal jsem to jako takové příjemné interní grilování – od byznys plánu, nastavení fungování firmy, interních procesů a podobně. Vždycky je moc fajn, když se na firmu podívá někdo zvenku a doporučí způsoby, jak systém fungování zlepšit, usmívá se Jan Klodner. Největší smysl vidí především v pomoci začínajícím firmám a v jejich následném propojovánísdílení zkušeností.

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.

 

Chci vědět víc

Z B2B do B2C: pomoc dětem s ADHD

Protože technologie chvátají dopředu, dá se očekávat, že budou jednou součástí SunBallu také VR brýle. Skrz pandemii je momentálně u ledu produkt SunApp, komplexní software pro terapeuty, na který by mohli navázat veškeré cvičení s klienty, včetně dechové rehabilitace pro ležící pacienty. Jakmile to situace dovolí, chtějí Gradient Labs ve vývoji tohoto produktu pokračovat. V nejbližší době se ale budou soustředit především na rozšíření zákaznické základny u produktu SunBall. Ke stávajícímu B2B modelu by rádi přidali i koncové klienty – konkrétně děti, které trpí poruchou pozornosti.

Pilotní projekt, který odstartoval před vypuknutím pandemie, slibuje velmi zajímavé výsledky. „Fyzická aktivita a především koordinační cvičení ovlivňuje funkci mozečku. Ten je centrem vnitřního klidu nebo neklidu,“ vysvětluje souvislosti Jan Klodnar. Prvotní studie dokazuje, že díky koordinaci oko-ruka dokáže cvičení se SunBallem pozitivně ovlivnit pozornost cvičícího. Děti s ADHD by tak měli možnost naučit selépe koncentrovat, nepřebíhat od jedné činnosti k druhé a soustředit se kontinuálně. „Tohle je oblast, na kterou se chceme velmi úzce zaměřit. Pomoct rodičům dětí a dětem samotným přímo v domácím prostředí s kognitivním tréninkem nám dává velký smysl, uzavírá Jan Klodner.

 

Nejnovější
Trendy a témata

Ekonomika po pandemii? V něčem silnější a připravena na boj s klimatem

20. 10. 2021

Jak dopadá pandemie koronaviru na vnímání udržitelných trendů ve společnosti? Podle řečníků konference Velvet Innovation jsou vibrace posledních pár měsíců jiné. Zatímco dříve o ní firmy jen mluvily, teď už se stává opravdovou součástí jejich strategií. Přečtěte si, co k tomu zaznělo z úst Jiřího Hlavenky, Petera Drölla, Cyrila Klepka nebo Alice Machová.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Drillbone: Ortoped z Brna vymyslel novou pomůcku pro operace

4. 10. 2021

Vývoj inovativních produktů není pouze doménou strojařských inženýrů či rozených podnikatelů. V každém oboru…

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Trendy a témata