GINA Software: Zachraňují životy a chválí je Bill Gates

04.07.2016

“Snažte se ze spolupráce vytěžit maximum. Buďte aktivní a nečekejte, co vám technologičtí partneři sami nabídnou.”

Zbyněk Poulíček, zakladatel GINA Software

Zbyněk Poulíček společně s kolegy Borisem Procházkou a Petrou Černou dostal v roce 2010 nápad na turistický mapový software. Později se tým rozhodl, že svůj program upraví na asistenta pro záchranáře. Když v televizi uviděli následky rozsáhlého zemětřesení na Haiti, bylo definitivně rozhodnuto.

Trojice ale neměla vybavení, zázemí ani know-how. Hledala tedy pomoc na VUT, kde Poulíček tehdy psal diplomovou práci. “Univerzita pomoci nemohla, poskytla mi ale kontakt na firmu Microsoft,” přibližuje začátky Poulíček. Startupy tehdy ještě nebyly v České republice příliš obvyklé a tým studentů tak nevěděl, co může očekávat.

Díky partnerům jsme mohli produkt rychle vyzkoušet v terénu

Společnost Microsoft tříčlennému týmu doporučila, ať se se svým nápadem přihlásí do studentské soutěže Imagine Cup. Technologie GINA nakonec vyhrála národní kolo a pochválil ji i Bill Gates

“Microsoft nám poskytl technologie, mentoring a know-how. Navíc nás představili ve svých inovačních centrech po celém světě.” Přes kontakty z Microsoftu se studenti dostali ke společnosti Motorola Solutions. Ta je pozvala do svého partnerského programu, poskytla vybavení a umožnila brzké otestování produktu v terénu. “Motorola Solutions nám poskytla zařízení, které jsme mohli poslat se záchranáři na Haiti. Byl to velký dar a společnost nám tím hodně pomohla. Získali jsme silnou referenci.”

Naučili jsme se, jak se dělá byznys

Zatímco technologičtí partneři startupu poskytli vybavení a pomohli s PR, Poulíček přiznává, že JIC vděčí za rady, jak dělat byznys.

“Velké společnosti řešily problémy odlišné od našich. Navíc v jiných oblastech, než je krizové řízení. Zpočátku jsme tak naše řešení nabízeli lidem, které nezajímalo. JIC nám to pomohl změnit.”

JIC STARCUBE je podle Poulíčka užitečný pro rychlejší rozjezd podnikání. Startupy, které JIC přijme, jsou navíc pro velké technologické firmy zajímavější. Korporace totiž mají jistotu, že jsou startupy prověřené a mají potenciál.

GINA na JIC zůstala a postupuje dalšími programy. Firmě vyhovuje zejména zázemí a místní experti ochotní ke konzultacím. Jako výhodu a zdroj inspirace vnímá také blízkost dalších firem, které řeší podobné problémy.

GINA Software

GINA Software vyvíjí mapový systém pro mobilní zařízení, který umožňuje navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Vlajkový produkt GINA System používají záchranáři po celém světě, firma má obchodní zastoupení na Haiti i v Japonsku. Systém získal řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří vítězství v národním kole soutěže Imagine Cup.


JIC STARCUBE

Úzká spolupráce s partnery je základním pilířem letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojení na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINA, nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz