Brno má novou platformu pro umělou inteligenci

29. 1. 2021

Autonomní auto, recepční, aplikace pro nevidomé, ale i rozpoznávání hlasu, virtuální elektrárna nebo vývoj léku proti koronaviru – tam všude má své místo umělá inteligence. A právě její větší využití v praktickém životě si dali za cíl brněnští odborníci na umělou inteligenci z nově vznikající komunity Brno.ai. Stojí za ní nejen specialisté z VUT a z Masarykovy univerzity, ale také zástupci IT firem, Jihomoravský kraj nebo město Brno. My jsme dostali na starosti platformu rozjet. 

Podívejte se na představení platformy Brno.AI

K čemu platforma je?

  • tvoří otevřenou komunitu, která propojuje všechny zájemce z regionu o aplikace AI
  • zvyšuje renomé regionu v oboru AI a její aplikace – doma i ve světě
  • díky AI pomáhá veřejné správě fungovat efektivněji
  • podporuje vzdělávání mládeže a zvyšování jejího zájmu o studium AI
  • rozšiřuje povědomí o AI mezi veřejností

Pro koho tu je?

  • Firmy a profesionály věnující se AI
  • Univerzity, resp. jejich relevantní fakulty a pracoviště
  • Místní samosprávu
  • Veřejnost

Co o Brno.ai říkají?

Petr Chládek, CEO JICu

„Brno nabízí skvělé podmínky k tomu, aby tu vznikaly mezinárodně úspěšné projekty z oblasti umělé inteligence. Vedle sebe tu fungují kvalitní univerzitní IT pracoviště, úspěšné startupy a firmy, jako jsou Phonexia nebo Artin, i korporace, jako jsou třeba Honeywell nebo Red Hat.

Jan Bárta, koordinátor platformy

„Věříme, že právě platforma, kde se budou odborníci potkávat, přispěje k tomu, aby podobně úspěšných firem bylo víc a aby se tak Brno – a nejen ono – dostalo na světovou AI mapu. Potenciál na to má.“

Pavel Zemčík, děkan FIT VUT 

„Naši výzkumníci uvádí umělou inteligenci do skutečného světa již dlouho, a to ve spolupráci s průmyslem i v řadě výzkumných a inovačních projektů. Nová společná platforma je ale pro celý region velmi důležitá – věřím, že sdílení know-how, zkušeností z praxe i příležitostí pomůže umístit Brno a Jihomoravský kraj pevněji na světovou mapu AI.“

Antonín Kučera, FI Masarykovy univerzity

„AI postupně proniká do všech vědních oborů a řada výzkumných skupin na Masarykově univerzitě nástroje umělé inteligence používá nebo aktivně rozvíjí. Nová platforma by nám měla pomoci to vše zefektivnit a také dále přiblížit vědecký výzkum průmyslové praxi.

Jiří Hlavenka, člen rady Jihomoravského kraje

„Umělá inteligence je jedním z nejslibnějších oborů ve vědě, výzkumu i v podnikatelské praxi vůbec. Proto chceme být u toho a pomoci právě tyto oblasti – často jedoucí po svých kolejích a navzájem nekomunikující – funkčně propojit a spustit intenzivní komunikaci mezi jednotlivými účastníky. V neposlední řadě pak obor AI směrem k veřejnosti demýtizovat a ukázat, že má silné přínosy, nejen hrozby."

Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna

 

„Umělá inteligence dnes nachází bohaté uplatnění nejen ve futuristických vědních oborech, ale i v běžných životních situacích, pomáhá nám například s automatizací rutinních činností, se zajišťováním bezpečnosti – ať už kybernetické, ve smyslu zřízení inteligentního dohledu nad městskou infrastrukturou, nebo osobní, například v podobě inteligentního řízení či optimalizace dopravy města. Věřím, že se obor umělé inteligence stane dalším pilířem brněnského IT sektoru.“ 

Tomáš Szaszi, Director, Business Development R&D EMEA, Honeywell

 

„Projekt Brno.AI je platformou, která propojuje důležité komponenty lokalního ekosystému, jako jsou univerzity, municipality, startupy a průmysl, za účelem vzájemné spolupráce, a tím pádem i akcelerace aplikace této technologie do praxe. Obdobných AI platforem je ve světe mnoho, avšak jen málokterá je přínosná a udržitelná z dlouhodobého pohledu. Brno.AI vyrůstá z úspěšně fungujícího ekosystému a splňuje všechny předpoklady pro dlouhodobou prosperitu." 

 

Nejnovější
Trendy a témata

Udržitelnost v DNA? Firmám dává náskok

27. 9. 2021

Udržitelný přístup dává firmám konkurenční výhodu. A to ať už svou zprávu vysílají koncovým zákazníkům nebo třeba investorům. Na tom se shodli řečníci konference Velvet Innovation. Připravili jsme pro vás to nejzajímavější, co zaznělo v povídání se zástupci firem IKEA, SAP nebo třeba Tilia Impact Ventures.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

AtomTrace: laser s pečetí kvality

22. 8. 2021

V českých podmínkách je vznik firmy na akademické půdě stále trochu výjimečným zjevením. Jednou z těch výjimek je společnost AtomTrace. Tu na svět přivedl Středoevropský technologický institut CEITEC a její přístroje pro pokročilou prvkovou analýzu nacházejí uplatnění v různých oblastech.

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Trendy a témata