Brněnské firmy spojují síly v boji proti koronaviru

17. 3. 2020

Naposledy aktualizováno 27. května 2020

Koronavirová pandemie ochromila většinu světových regionů. Některé mají vrchol pandemie za sebou, některé to nejhorší období teprve čeká. Následky budou bezesporu kritické pro celý svět. Na druhou stranu právě obrovské výzvy jsou často tím, co přeřadí rychlost inovací o několik stupňů výše.

Není náhodou, že na špičce inovací stojí Stát Izrael. Nedostatek vody a zajištění bezpečnosti v regionu jsou pro zemi na východním pobřeží Středozemního moře zcela zásadní. A jejich řešení je základní životní potřebou nebo dokonce podmínkou přežití. A kde jinde hledat řešení než v inovacích? Možná i právě proto jsou izraelští výzkumníci nejblíže k objevení vakcíny proti novému typu koronaviru.

Zároveň podobné krize velmi dobře testují vyspělost společnosti a charakter firem. A i mezi klienty JICu je hned několik, kteří se rozhodli přiložit ruku k dílu. Které to jsou a co nabízí.

AJO

Provozovatel sdílených aut AJO se rozhodl svým klientům nabídnout jízdy se sazbou 0 Kč / hod. Tarif platí od pondělí 10 hodin do pátku 14 hodin, zároveň je potřeba během zápůjčky průměrně ujet alespoň 10 km na každou hodinu rezervace.

Další informace

Autonapůl

První český carsharing Autonapůl funguje bez přerušení i během epidemie, kdy firma sdílená auta intenzivně čistí a také pomáhá. Auta v Brně a dalších osmi městech ČR si lze snadno rezervovat online a vyzvednout samoobslužně, pro soukromé i služební cesty jsou připravena například malá Citigo, Octavie combi bez reklamy pro osobní dodávku či elektromobil. Firmy také mohou využít výhodnější podmínky rezervace vyšších kategorií vozidel, navíc si je můžete půjčit i na delší čas, třeba na měsíc či déle. 

Další informace 

Bi4

Pro interní komunikaci firem v krizovém období vyvinul pro Office 365 Microsoft aplikaci Crisis Communication. Ta nabízí uživatelsky přívětivé prostředí, které dokáže propojit zaměstnance mezi sebou a informovat je o klíčových opatřeních firmy. Potřebujete s instalací pomoct? Specialisté z Bi4 jsou připraveni poskytnout konzultace a provedení průběhem aplikace zdarma.

Kontakt: info@bi4.cz , tel. 511 156 346

BringAuto

Hned dva sety zbrusu nových Roboaut na dálkové řízení poskytne startup BringAuto. Umí je rychle modifikovat pro různá transportní vozidla/roboty a zároveň už má vybudované centrum vzdáleného řízení. „Hledáme zájemce ve zdravotnictví či jinde, kde by se dneska v době pandemie hodilo mít autonomní vozidlo/robota a mohl by pomoci. Vše uděláme zdarma, jde nám o to pomoci,“ upřesňuje Jan Najvárek. Společně s TPC Industry také vyvíjí firma robotickou platformu pro stříkání dezinfekce (model Sprayer). Prototyp celého robota i s desinfekční nástavbou by měl být hotový nejpozději v červnu 2020, bude možné ho řídit https://tpci.cz/nebo bude fungovat v semiautonomním módu.

Kontakt: weloverobots@bringauto.com, 605 250 801

Buildiro

Jak pomoci zmírnit útlum ve stavebnictví? Třeba zjednodušením nákupu stavebního materiálu a logistiky. Buildiro poskytuje systém na principu Rohlík.cz. Vy tak můžete nakoupit online a nechat si stavebniny dovézt přímo na stavbu. Stavebninám a dalším obchodům dodávajícím pro stavební průmysl tak aplikace pomůže udržet prodeje a zmírnit ekonomické dopady.CleverMaps

Česká firma CleverMaps ve spojení s hlavním ekonomem finanční skupiny Natland Petrem Bartoněm sestavila přehlednou mapu světa, na které jsou vedle počtu nakažených, uzdravených a obětí nového koronaviru také jeho ekonomické dopady

Mapa CleverMaps

Corpis Maps

Společnost T-Mapy připravila pro novináře a datové analytiky mapovou aplikaci k pandemii COVID-19. Od ostatních projektů se mapa liší tím, že nabízí analytický pohled. Pomocí různých filtrů si můžete zobrazit jen ty oblasti/země, které splňují nastavené podmínky. Mapa je postavená na analytické mapové technologii Corpis Maps

Mapa Corpis Maps

EK-INDUSTRY

Firma z Adamova EK-INDUSTRY podpořila výrobu ochranných štítů pro lékaře a zdravotníky v našem FabLabu. Část z vyrobených štítů získala i adamovská městská policie, hasiči, sociální služby, prodejny potravin, zdravotníci, lékárníci a další pracovníci, které může virus ohrozit. 

Elisabeth Pharmacon

Vědci z výzkumných laboratoří Elisabeth Pharmacon jako první dokončili vývoj certifikovaných testů na nemoc COVID-19. Brněnská společnost je prvním oficiálním českým výrobcem zdravotnických prostředků, který s takovou soupravou přichází. Analýza trvá hodinu a půl a je využitelná pro většinu běžných laboratorních přístrojů.

Další informací

Evektor

Evektor vedle leteckých a prototypových automobilních interiérů šít i roušky. Nejdříve pro své inženýry, pak pro jejich rodiny a nakonec pro zlínské policisty. Teď sbírá tipy na další organizace a instituce, které by roušky ocenily.

Další informace

FlowUp

Brněnská společnost FlowUp specializující se na vývoj cloudových řešení a migraci do cloudu nabízí pomoc v oblastech softwaruškálovánívýkonuoptimalizace infrastruktur a dalších všem firmám, které se v současné výjimečné situaci setkávají s obtížemi.

Kontakt: hello@flowup.czpeter.malina@flowup.cz, tel. 731 578 858 

FitPainFree

Instruktorky cvičební metody Fit PainFree na každé ráno a podvečer připravují prostřednictvím facebookového vysílání krátké zdravotní cvičení on-line a zdarma.

GINA software

Mapová aplikace brněnského startupu umožňuje navigaci a komunikaci mezi záchranářskými týmy v terénu. Na jednotné mapě vidí svou aktuální polohu a získávají informace o průjezdnosti trasy, které jim umožňují zkrátit čas dojezdu. Aplikace by jim mohla pomoci propojit data hlavních bezpečnostních složek do jedné společné mapy. A právě tuto možnost nabízí CEO Zbyněk Poulíček.

Kontakt: info@ginasystem.com, tel. 720 730 830

GreyCortex

Byznys jde stranou, a proto společnost GREYCORTEX nabízí okamžitou bezplatnou pomoc v zajištění kybernetické bezpečnosti zejména českých nemocnic. Podle slov CEO firmy Petra Chaloupky je firma připravena spolupracovat jak přímo s vedením/zřizovateli nemocnic, tak NBÚ, NÚKIB, NAKIT a dalšími bezpečnostními složkami státu.

Kontakt: info@greycortex.com, petr.chaloupka@greycortex.com, tel. 724 634 755

GRiT

GRiT nabízí pomoc všem firmám, které mají kvůli aktuální situaci problémy se schvalováním faktur. Nástroj, který schvalování faktur převádí do digitálního prostředí, je právě teď k dispozici zdarma. Zaměstnanci tak nemusí kvůli schvalování faktur dojíždět do kanceláře, ale vše vyřídí z bezpečí svého domu. Systém se jmenuje iNVOiCE FLOW LITE a můžete jej aktivovat na stránce schvalujzdomu.cz.

Další informace

GPtents

Petr Bouchal provozuje mobilní stanový hotel GPtents s kapacitou 500 lůžek v 250 stanech. Tuto kapacitu teď nabízí pro mobilní stanovou nemocnici, a to včetně splachovacích záchodů, horkých sprch a občerstvení. To vše jen za provozní náklady.

Kontakt: info@gptents.com, tel. 779 970 256

IRESOFT

Iresoft je jedním z hlavních tahounů iniciativy socialnimsluzbam.cz. Jejím cílem je zajistit a předat tolik potřebný materiál právě těm, kteří se starají o nejohroženější skupinu lidí. Skladové zásoby se neustále mění, a tak pokud máte potřebný materiál nebo můžete nabídnout i finanční pomoc, tato iniciativa je skvělá možnost jak pomoct. Projekt zaštiťuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Další informace

MachineLOG IT

Pro Nemocnici Milosrdných bratří vyvinula firma MachineLOG IT aplikaci s názvem COVID-19, ve které najdete informace týkající se nákazy, příznaků onemocnění, symptomů, prevence a dalších důležitých věcí. Uživatelům iOS zařízení nabízí aplikace také související aktuality z domova i ze světa a najdou v ní i aktuální statistiky, které se onemocnění týkají, a to jak z domova, tak i ze světa. Součástí je i přehledná mapa, v níž si uživatelé mohou zobrazit informace o kterékoliv zemi ve světě.

MapTiler 

Firma MapTiler inkubovaná v ESA BIC Brno se spojila s berlínským Berliner Morgenpost a vytvořila interaktivní koronavirovou mapu. 

Mapa MapTiler

LINGEA

Lingea nabízí první částu nového vzdělávacího projektu zaměřeného na on-line výuku 4 cizích jazyků zdarma! Na webu vyuka.lingea.cz teď mohou učitelé i žáci najít přehledně zpracované učebnice k samostudiu s možností poslechu vzorové výslovnosti dialogů, článků, frází i slovní zásoby, výkladem gramatik a řadou interaktivních cvičení. Kromě učebnic můžete využívat i další jazykové zdroje – Gramatiky, Konverzace a Mluvníky.

Další informace

Lumeer

Musíte pracovat z domu a chybí vám každodenní kontakt s kolegy v kanceláři? Lumeer vám pomůže! Jednoduchý vizuální nástroj na řízení projektů a týmů si můžete kompletně přizpůsobit na míru svých potřeb. Začněte třeba se šablonou pro práci z domu. Přihlášení je jednoduché a nevyžaduje žádné závazky. Licenci můžet v současné chvíli získat na šest měsíců zdarma! Stačí odeslat krátkou zpětnou vazbu.

Další informace

Plastia

Firma Plastia z Nového Veselí se obyčejně zaměřuje na samozavlažovací květináče nebo truhlíky a dalších potřeby pro domov a zahradu. Teď ale z její linky vycházejí filamenty pro 3D tisk ochranných štítů. Každý den se díky dvousměnném provozu vyrobí přibližně 16 kilogramů filamentu, což vystačí na výrobu asi 300 kusů držáků ochranných štítů. Zdarma jej od firmy získala i naše digitální dílna FabLab, která ochranné štíty vyrábí. 

Další informace

Purple Technologies

Od roku 2018 existuje nadační fond Purple Foundation, který pomáhá v oblasti charity a vzdělávání. Právě teď svou pozornost obrací k současným dopadům epidemie na ty nejpostiženější skupiny. Pokud máte tip na neziskové organizace, kterým by Purple Foundation mohla pomocí finančního příspěvku usnadnit jejich boj s koronavirem, napište na help@purple-foundation.com.

Kontakt: help@purple-foundation.com

Reservio

Aby se předešlo šíření nákazy koronavirem v testovacích zařízeních, rozhodl se Český červený kříž využít služeb rezervačního systému Reservio. Díky němu se omezí možnost přenosu viru z nakaženého člověka na nenakaženého. Kromě ČČK budou systém podobným způsobem využívat i nemocniční zařízení. Rezervační systém z Brna Reservio funguje ve 120 zemích po celém světě a jeho služeb využívá přes dvě stě tisíc firem a organizací. Reservio také spustilo službu Spolu to zvládneme!, která pomáhá hlavně poskytovatelům služeb přestát aktuální složité období bez příjmů. Prostřednictvím portálu si totiž můžete službu předplatit a využít ji až poté, co se aktuální situace uklidní. 

Více o Reserviu

Safetica

Firmy ve velkém zavírají kanceláře a zavádějí home office pro všechny své zaměstnance. Aktuálně drtivá většina všech českých firem zavedla práci z domu a to až na několik týdnů. Podle zkušeností Petra Žikeše z firmy Safetica však není většina společností na tyto kroky dostatečně připravena. Právě proto firma připravila informační materiál, ve kterém se dozvíte, jak propojit firmu a zaměstnance pracující z domu, proč se připojit přes VPN, jak správně nasměrovat data z firmy a zpátky a jak bezpečně pracovat se zařízením, které využívá celá rodina. 

Stáhněte si Safetica Document

Salmondo

Salmondo je webová (e-learningová) aplikace pro podporu kariérového poradenství, pomáhá tedy žákům s volbou vhodného studia a pracovní dráhy. Zahrnuje řadu modulů v třech hlavních tematických okruzích: sebepoznání, plánování a motivace. Obsah modulů byl připraven ve spolupráci s odborníky z vědecké sféry, mimo jiné s psychology z Akademie věd ČR. Aplikace existuje ve dvou verzích, z nichž první je určena pro ZŠ a druhá pro SŠ. Práci s aplikací lze zařadit přímo do výuky, věnuje se totiž některým tématům z vzdělávacích oblastí (např. Člověk a svět práce na ZŠ či témata ze Základů společenských věd na SŠ). V reakci na aktuální zvýšenou poptávku ze strany škol i žáků se Salmondo rozhodlo aplikaci zpřístupnit v plné verzi zdarma.

Požádejte o aplikaci zdarma

Sewio

Sewio nabízí software a konzultace k implementaci řešení, které umožní výrobním podnikům snížit rizika rozšiřování infekce a hrozbu úplného uzavření výroby. S použitím UWB lokační technologie mohou firmy jedním klikem zjistit, s kým daný člověk přišel do styku a omezit tak šíření nákazy. Zároveň mohou ihned nechat otestovat všechny ostatní členy týmu, se kterými se nakažený člověk setkal.

Další informace

SmartBrains

Společnost SmartBrains upravila svůj Stammgast. Díky tomu může obec, škola nebo úřad jednoduchým způsobem komunikovat s občany či zaměstnanci. Ti si budou moci do svého telefonu v aplikaci Apple Wallet a Google Pay jednoduše stáhnout digitální informační kartu. Obsah informační karty bude moci klient upravit podle aktuálních potřeb a situace. O každé změně tak budou automaticky informováni všichni majitelé karty přímo na displejích svých telefonů.  

Více o Stammgastu

TriLab

Společnost TRILAB vyvinula zcela nový model ochranného štítu, který překonává štíty tištěné na 3D tiskárnách jak cenou, tak skladností, mírou ochrany, lehkostí i snadností používání. Tým kolem Vojtěcha Tambora vsadil na technologii pro teplotní formování desek z čistého plastu (PET), která se mimo jiné používá k výrobě obalů. S její pomocí vytvořil prototyp lisovaných štítů pod názvem Masq.

Další informace

Další firmy a startupy, které nabízí svou pomoc

Oscar Senior

Jak seniory uchránit od možnosti nákazy koronavirem a zároveň jim umožnit pro ně tak cenný sociální kontakt se světem? To už několik let řeší aplikace Oscar Senior. Nabízí jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém si mohou senioři povídat tváří v tvář se svými blízkými pomocí videohovorů, posílat zprávy, sdílet fotky a obrázky, vyhledávat na internetu, přečíst si zprávy či se dozvědět, jaké bude počasí. Její zakladatel Tomáš Posker ji teď agenturám poskytujícím péči o seniory a dalším organizacím nabízí na dva měsíce zdarma.Webscope.io

Webscope.io připravilo webovou aplikaci Scrumie. Pokud chcete vědět, co se ve firmě nebo týmu děje, tak právě Scrumie vám to umožní. Virtuální stand-upy poskytnou všem členům týmu přehled o tom, kdo na čem pracoval a na čem se pracovat teprve chystá. Připravuje se i integrace se Slackem. Původně měl nástroj spatřit světlo světa až za několik týdnů, ale koronavirová pandemie vše urychlila„Když vidíme, kolik firem bojuje s home office, meetingy nebo synchronizací na projektech, říkali jsme si, že do toho pořádně šlápneme a pustíme Scrumie do světa už teď,“ vysvětluje za celý tým Webscope.io Nikola Stankovičová. Scrumie je dostupné pro všechny firmy zdarma.  

Vyzkoušejte Scrumie

 

Máte vlastní tip? Dejte nám o něm vědět!


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Inovativní tlumicí nože na krasobruslení nebo desky z mycelia. Další 4 prototypy získaly podporu

16. 6. 2022

Blade Science Výše podpory: 665.000 Kč Ondřej Spiegl je dvojnásobný mistr Švédska v krasobruslení českého původu,…

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Jak správně nacenit produkt?

20. 1. 2022

Jedním z klíčů, který otevírá dveře k podnikatelskému úspěchu, je nastavení správné ceny produktu. Správná cena výrobku může zvýšit objem prodeje a díky tomu si vytvoříte základ pro prosperující podnikání. Platí to ale i naopak. Špatná cena může vašemu podnikání zlomit vaz. Proto pro vás Víťa Hanák připravil pár tipů, jak na cenotvorbu vyzrát.

Zpět na Aktuálně z JICu