Bezpilotní letadlo i družicový věrnostní program. Kosmický inkubátor podpoří další čtyři firmy z ČR

5. 8. 2020

GroundCom, Mobis0ne, Uneeqly a Zaitra – to jsou čtyři startupy, které nově vstupují do inkubátoru Evropské kosmické agentury v Praze a v Brně. Získají díky tomu grant ve výši 50 tisíc eur, konzultace a poradenské služby od profesionálů z inovační agentury JIC a z CzechInvestu. Firmy tak mají možnost výrazně posunout rozvoj svých produktů – pozemní komunikační stanici, bezpilotní letoun, družicovou věrnostní aplikaci a satelitní aplikaci pro správu lesů.

Českou pobočku svého podnikatelského inkubátoru založila Evropská kosmická agentura v roce 2016 v Praze, o dva roky později ji s podporou naší agentury a Jihomoravského kraje doplnila také pobočka v Brně. Během uplynulých pěti let se do inkubátoru zapojilo 25 firem, ke kterým se nyní přidají čtyři nově podpořené firmy – GroundCom, Zaitra a Mobis0ne budou inkubovány v Brně, Uneeqly v Praze. „Za dobu fungování ESA BIC v České republice roste zájem o využití vesmírných technologií a s ním i kvalita přihlašovaných projektů. Inkubovaným firmám se daří získat investice a jsou úspěšné i v mezinárodních soutěžích a tendrech ESA,“ říká naše kolegyně  manažerka brněnské pobočky ESA BIC – Markéta Filipenská.

GroundCom

Prvním z podpořených startupů je firma GroundCom Jakuba Lajmona, který zkušenosti s podnikáním sbírá už od svých 18 let. Jeho nejnovější projekt GroundCom se zaměřuje na trend poslední doby  malé satelity„Aby mohly satelity fungovat a plnit úkoly, je potřeba zabezpečit jejich komunikaci se Zemí. Právě k tomu slouží pozemní stanice. My pracujeme na vybudovaní celosvětové sítě takových propojených stanic,“ vysvětluje mladý vývojář, podnikatel a zároveň držitel pilotního průkazu. Kolem Země obíhají tisícovky takových satelitů a do budoucna jejich počet skokově poroste (od r. 2013 do současnosti se jejich počet ztrojnásobil). „V ESA BIC Brno plánujeme tuto síť dotáhnout do fáze, kdy s ní bude možné obsluhovat první satelity našich klientů,“ dodává Lajmon s tím, že jejich vizí je poskytovat v budoucnu i propojení misí na Měsíc nebo Mars.

Další informace o firmě na groundcom.space/

Mobis0ne

Další podpořenou firmou je Mobis0ne z Kunovic, za kterou stojí francouzský inženýr a zkušený expert na aerodynamiku Etienne VandameDrony uplatnitelné v zemědělství dnes představují jeden z nejrychleji rostoucích segmentů, globálním hráčem číslo jedna v této oblasti je čínská firma DJI. Pro větší soběstačnost evropského zemědělství je však vývoj evropských dronů a dodavatelských řetězců klíčovou prioritou. Etienne Vandame se navrhování letadel a dronů věnuje 20 let. Jeho poradenská firma Airmobis z Kunovic radí výrobcům menších letadel, jejichž výroba má v tomto zlínském městě dlouhou tradici. V rámci ESA BIC bude pracovat na bezpilotním letadle, které bude mít uplatnění v zemědělství, a to především v organickém zemědělství, které vyžaduje vyšší přesnost dronů. Během inkubace má za cíl vyvinout kompletní bezpilotní letadlo včetně dokovací stanice, které bude odpovídat nové evropské legislativě. Bezpilotní letadlo bude šetřit energii a celkově má ambici snížit operační náklady na provoz.

Profil Etienna Vandame

Zaitra

Na podzim 2019 se Marek Marušin, Rado Pitoňák a Martin Javorka rozhodli zapojit do brněnské soutěže Copernicus Hackathon. Soutěž, ve které týmy přicházejí se svými nápady, jak použít data z konstelace evropských družic Copernicus. Využívají se v celé řadě aplikací, nejčastěji pak v oblasti ochrany životního prostředí, monitorování klimatu, zemědělství nebo pro urbanismus.

Se svou aplikací, která data využívá pro lesní a vegetační management, nakonec v hackathonu zvítězili. Součástí výhry byl i mentoring v rámci inkubátoru Copernicus, který jim pomohl ověřit byznysový potenciál jejich nápadu. Navíc pro něj získali i svou první investici od Petra Kapouna, ředitele další úspěšné vesmírné firmy SAB Aerospace. V únoru 2020 pak založili firmu Zaitra, v níž se soustředí na rozvoj produktu, kterému dali název Ström. „Naším cílem je na základě družicových dat a umělé inteligence vyvinout nástroj, který pomůže vlastníkům anebo správcům lesů předcházet odlesňování a mapovat výskyt lesních škůdců a následky sucha,“ popisuje přínosy projektu Marek Marušin. Služba vychází vstříc potřebám spravovat obrovské lesní nebo další zelené plochy, které je velmi obtížné monitorovat na denní bázi. Monitoring pomocí dat má v této oblasti obrovský potenciál, který ale v regionu střední a východní Evropy není plně využit.

Dnes mají první verzi aplikace a oslovují pilotní uživatele. Jejich cílem je do produktu integrovat strojové učení a umělou inteligenci a zároveň oslovit další relevantní uživatele. Právě v těchto oblastech jim financování poskytne v rámci ESA BIC Brno a Jihomoravský kraj. „Zároveň zkoumáme možnosti monitorování vegetace v okolí vysokého napětí. Dokážeme tak upozornit na hrozící nebezpečí výpadků elektřiny či lesních požárů,“ doplňuje Marušin.

Další informace o firmě na zaitra.io/

Uneeqly

Poslední inkubovanou firmou je Uneeqly, která vyvíjí marketingovou platformu nové generace pro cílení reklam na internetu. Hotelům, gastronomickým službám, maloobchodu i výrobním firmám pomáhá cílit na nové klienty personalizovaně – jednoduše na základě jejich nákupního chování, zároveň ale bez sdílení osobních údajů. Zákazníka totiž zacílí prostřednictvím družicové navigace. Jejich aplikace využívá vesmírné technologie, které aplikují v novém sektoru s vysokým byznysovým potenciálem. Uneeqly absolvuje inkubaci v pražském inkubátoru ESA BIC pod vedením CzechInvestu.

Další informace na www.uneeqly.com/


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Slavná PC hra jako deskovka i vesmírné prototypy. Pět projektů uspělo v našem programu

3. 12. 2021

Celkem tři a půl milionu korun si mezi sebe rozdělí 5 úspěšných projektů z programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno a Jihomoravský kraj společně s námi podporují začínající podnikatelské nápady. Podívejte se, které projekty ve finále čtvrté výzvy uspěly.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Drillbone: Ortoped z Brna vymyslel novou pomůcku pro operace

4. 10. 2021

Vývoj inovativních produktů není pouze doménou strojařských inženýrů či rozených podnikatelů. V každém oboru…

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Aktuálně z JICu