9 aktuálně nejlepších brněnských studentských nápadů

9. 12. 2020

Aplikace, která doporučí film nebo muziku přímo pro vás, agregátor parcel, funkční evidence stáda nebo batohy ze dřeva. To je několik z celkem devíti studentských projektů, které uspěly v univerzitních soutěží VUT v Brně a Startup Mendelu. Jak Cena podnikavosti studenta VUT, tak soutěž Startup Mendelu jsou už nedílnou součástí semestrálních kurzů, které pro brněnské univerzity připravujeme. Zatímco soutěž brněnské Techniky už zná svého vítěze – je jím aplikace Discyo Petra Buchala – Mendelova univerzita má za sebou první kolo, v němž vybrala pětici finalistů. Vítězný projekt budeme Mendelovy univerzity znát až v únoru nadcházejícího roku. Podívejme se na to, kterých devět projektů z obou soutěží uspělo.

Cena podnikavosti studenta VUT

1. místo | Discyo

Discyo je aplikace, která poskytuje informace napříč různými médii. „Pokud se někomu například líbil film Iron Man, může mu aplikace doporučit například podcast s jeho hlavním hereckým představitelem,“ vysvětluje hlavní funkci aplikace Petr Buchal, který společně s dalšími spolužáky z FIT VUT aplikaci vyvíjí. Uživatelé díky němu získají tipy na filmy, seriály nebo zajímavé audio podcasty. Nabídka filmů a seriálů navíc není vázána na jednoho poskytovatele, takže uživatel získá doporučení napříč všemi platformami. V budoucnu by měly být součástí i knihy nebo třeba počítačové hry. Aplikace bude od ledna zdarma ke stažení na Google Play i v App Store. V budoucnu ale dojde i na rozšíření nabídky médií také o knihy nebo počítačové hry a také bude možné kombinovat preference více uživatelů, což by mohlo pomoci vyřešit problém mnoha domácností – „na co se dnes budeme dívat“?

Podívejte se na web s prezentací Discyo

2. místo | iParcely

Už jste někdy kupovali parcelu? Pak vás jistě překvapilo, že neexistuje jedno místo, kde byste zjistili všechny potřebné informace – realitní nabídky, katastrální a cenové mapy, územní plán nebo informace, jak to vlastně vypadá s přívody vody nebo elektriky. Dohledat si informace k jedné takové nabídce stojí spoustu času. Takovou zkušenost měla i Kateřina Bortlová. A právě proto se rozhodla vrhnout do projektu iparcely.cz, který by právě tyto informace sdružoval.

Podívejte se na web iparcely.cz

3. místo | Entoway

O hmyzu se říká, že je to potravina budoucnosti. Je prý dokonce nejudržitelnějším zdrojem živočišných bílkovin a díky vyváženému nutričnímu profilu a chovu šetřícím zdroje může hrát zásadní roli ve výživě budoucnosti! A právě to přesvědčilo studenta VUT Martina, aby se právě do této oblasti vrhnul a nabídnul svůj vlastní hmyzí produkt. Jedná se o unikátní směs rostlinných proteinů v kombinaci s práškem z cvrčka domácího, který je dochucen kakaem. Produkt sice ještě na trhu není, ale už teď Entoway pracuje na obsahovém marketingu a třeba jejich instagramový účet už přesáhl tisícovku sledujících.

Podívejte se na web

4. místo | PJ3D

Pokud by v období renesance znali 3D tisk, měl by Michelangelo Buonarroti významnou konkurenci. To dokazují studenti, kteří se rozhodli založit unikátní portrétní studio založené právě na technologii 3D tisku. Pomocí fotogrametrie stačí naskenovat původní vzor – tedy hlavu nebo celou postavu – a díky 3D tisku pro vás studio připraví „otisk“ z polymeru, který si můžete vystavit třeba v obývacím pokoji.

 

Startup Mendelu | finalisté

Funkční evidence stáda

Počítání oveček už nikdy nebude tak komplikované. Dominika Sokolová se rozhodla vyřešit problém všech chovatelů ovcí, kteří si o svém stádu vedou informace na papíru nebo ve složitých excelovských tabulkách. Její program dokáže sdružit klíčové informace na jednom místě tak, aby měli chovatelé dokonalý přehled o svém stádu.

Podívejte se na web projektu

Liška domácí

Liška domácí je značka domácích potravin vyrobených z bylinek, ovoce a zeleniny, kterou vymyslela studentka Mendelu Klára Steinerová. Lokální produkty jsou vyrobené s odpovědným přístupem k místu, kde Klára působí. Lokální lovebrand par excellence.

Podívejte se na facebook

WoodBag

Jsou tomu skoro tři roky, co Jonáš Kůra chystal vyhodit starou dřevěnou lékárničku po babičce. Nakonec mu to nedalo, připevnil k ní popruhy z dědovy krosny a nalepil na ní obrázek jelena. Tak vznikl vůbec první prototyp dřevěného batohu Woodbag. Podle Jonáše je Woodbag díky speciální překližce podobně lehký jako běžné kožené batohy. A navíc se na něj při dlouhém čekání dá i sednout! 

Podívejte se na web WoodBag

Uni Snack

Diana Soudková a Nikola Kamenská se rozhodly vyvinout zdravou a nutričně vyváženou svačinu, která dodá spolužákům z Mendelu sílu a energii pro jejich aktivity.

Sommeliérské bedýnky

Jak nabídnout zákazníkům vína napříč jižní Moravou a zároveň pomoci malo- a mikrovinařům s propagací jejich produkce? Třeba prostřednictvím Sommeliérských bedýnek. Jejich autor Patrik Zatloukal do nich vždy vybírá čtyři lahve vína vinařů, o kterých věří, že si zaslouží být vidět. Zájemci pak speciální kazetu s víny dostanou každý měsíc na svou adresu, aby měli během měsíce, co koštovat.

Foto: Anna Gajdošíková/Discyo


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Nová investice z našeho fondu JIC Ventures je na světě. Harangi Sound získají statisíce na rozjezd

19. 1. 2022

Celkem dvacet milionů korun běhěm příštích pěti let investujeme prostřednictvím našeho fondu JIC Ventures do našich klientů. Nově zainvestovanou firmou je výrobce designových reproduktorů Harangi Sound z Brna.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

ThreatMark: Raketa v oblasti kyberbezpečnosti

9. 12. 2021

Ve svých podnikatelských začátcích založil Michal Tresner kryptosměnárnu. Bylo to v době, kdy znal bitcoin málokdo.…

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Aktuálně z JICu