Zavřená škola? České aplikace pomáhají vzdělávat děti doma!

Tipy na české i zahraniční vzdělávací aplikace

Co dělat, když přijde chvíle, kdy musí školák zůstat doma? Díky některým aplikacím a projektům pro domácí vzdělávání můžou mít učitelé i rodiče práci s dětmi jednodušší. Pomáhají aplikace Edookit, Salmondo, ale třeba i projekt domácí laboratoře Matelab. V reakci na momentální situaci navíc mnohé firmy zpřístupňují jindy placené služby zdarma.

Zjednodušit komunikaci mezi školami a dětmi/rodiči se snaží Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a spustilo proto iniciativu #NaDálku. Ta poskytuje inspiraci, informace a zdroje potřebné ke vzdělávání z domova.

K iniciativě se postupně připojují firmy, patří mezi ně i brněnská e-learningová aplikace Salmondo, která se zabývá podporou kariérového poradenství a pomáhá tedy žákům s volbou vhodného studia a pracovní dráhy. Obzvlášť brzkým absolventům základních škol a maturantům může v době školního vakua významně pomoci. „Jako reakci na aktuální zvýšenou poptávku ze strany škol i žáků jsme se rozhodli aplikaci zpřístupnit v plné verzi zdarma. Zástupci základních a středních škol o ni mohou požádat na adrese www.salmondo.cz/nadalku,“ vysvětluje jednatel společnosti Adam Benkovič.

Stovky škol v České republice používají také aplikaci Edookit. Jednoduchý nástroj umožňuje učitelům komunikovat s rodinou, vkládat výukové lekce a materiály, zadávat úkoly s odevzdáváním elektronických příloh i testy s přímým propojením na známkování. Díky tomu školy pokračují i v současné situaci pohodlně s výukou na dálku.

Momentálně firma registruje zvýšenou poptávku ze strany nových zákazníků i intenzivnější používání aplikace ze strany těch stávajících. „Až současná vzdálená výuka ukazuje naplno všechny výhody a vysokou míru propojenosti našich jednotlivých modulů mezi sebou. V prvních dnech jsme zaregistrovali výrazný nárůst využívání systému o 3 000 % a nárůst množství uložených dat o 1 400 % oproti stejnému období před měsícem. Museli jsme navýšit počet serverů v našem datacentru, abychom požadavky vyřizovali rychle a uživatelé nečekali,“ vysvětluje CEO firmy Edookit, Roman Vejražka.

Nedávno se firma Edookit stala součástí největší české softwarové skupiny Unicorn, který se po uzavření škol rovněž rozhodl podpořit vzdálenou výuku a zpřístupnil Red Monster – vzdělávací online kurzy pro základní a střední školy – až do konce školního roku zdarma. Samotný Edookit se bude nadále rozvíjet směrem k interaktivním testům a zábavnějšímu obsahu.

Na malé vědce a děti, které mají radost z poznání, pak nezapomíná projekt Matelab. Jak tvrdí jeho zakladatelé, i za zdmi domova je možné provádět zajímavé pokusy – obarvit plamen, vyrobit vodíkovou pěnu nebo odhalit princip fungování pH indikátoru. Matelab nabízí na svém e-shopu základní výbavu pro malého chemika a navazující kreativní sady pro další experimenty.

V reakci na současnou situaci pak spustil Matelab vlastní YouTube kanál. „Na kanál budeme vkládat mimo jiné videa s našimi pokusy. První jsme do světa vypustili tento týden, tipy na řadu dalších jednoduchých pokusů najdou zájemci také na našem blogu,“ vysvětluje Tereza Klementová, jedna ze dvou autorů projektu, jejímž cílem je nadchnout chemií širokou veřejnost.

Na momentálně zavřené školy zareagovala i Česká televize, která 16. března spustila zábavně-vzdělávací program UčíTelka (když děti učí telka). Ten vzniká s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci jeho již zmiňované iniciativy #NaDálku. Na svém webu bude ministerstvo nadále průběžně doplňovat přehled dostupných nástrojů, které by učitelům i rodičům měly v orientaci ve světě digitálních technologií pomoci.

 

Přehled volně dostupných komunikačních nástrojů z webu MŠMT

Facebook: umožňuje tvorbu skupin, kam lze vkládat videa, soubory, lze využívat messenger, zadávat úkoly

Google Classroom: v rozhraní lze vést videokonference, telefonáty, zadávat úkoly, sdílet materiály atp.

ITester: online aplikace, která umožňuje vytvářet testy na míru pro použití ve školách.

Kahoot: nástroj na vytváření kvízu a testů. Vzhledem k mimořádným opatřením zpřístupnil své služby v plné verzi bezplatně. 

Moodle: nástroj, který umožňuje vytvořit vzdělávací hodiny. Pro svůj předmět zde můžete sdílet materiály, vytvářet domácí úkoly, vytvářet i opravovat testy, komunikovat s žáky i rodiči. Neplacená varianta má možnost videokonferencí do počtu 10 účastníků.

Skype: lze využít pro pořádání videokonferencí a chatování. Platí omezení pro 10 účastníků videohovoru.

WhatsApp: Umožňuje tvorbu skupin, kam lze vkládat videa, soubory, využívat messenger, zadávat úkoly.

Webex – Cisco: Umožňuje videokonference, chat a další funkcionality podobně jako Skype, rozhraní je zdarma a umožňuje zahrnout až 100 účastníků.

ZOOMUmožňuje videokonference, chat a další podobné funkce jako Skype. Zdarma umožňuje zahrnout až 100 účastníků, ale pouze do délky 40 minut.

Discord: umožňuje učiteli nasdílet žákům a studentům svou PC obrazovku. Současně nabízí univerzální hlasový a textový chat, který lze spustit na počítači i na mobilu.

Edmodo: komunikační nástroj v anglickém jazyce umožňující distanční vzdělávání. Nabízí možnost sdílení materiálů, zasílání úkolů, vytváření lekcí, zasílání zpráv atp.

OBS Studio: otevřený software pro nahrávání videí a živé vysílání, které umožňuje např. snímat pokrok žáka v aplikacích a zaznamenávat doprovodný komentář.

Padlet: internetová platforma nabízí virtuální tabuli s mnoha funkcemi, umožňuje například vytváření nástěnky, dokumentů a webové stránky, které jsou snadné pro čtení i přidávání příspěvků.

Psaní hravě: pomáhá učitelům a žákům naučit se psát všemi deseti  jednoduše, zábavně a online, a to i z pohodlí domova. Ve školách nástroj pomáhá učitelům žáky tuto dovednost snadno naučit. V současné situaci se rozhodli usnadnit učitelům výuku na dálku tím, že poskytují školní licence zcela zdarma.

Quizizz: webová aplikace vhodná pro vytváření vlastních kvízů a her.

Quizlet: webová aplikace vhodná pro vytváření vlastních kvízů a her. Vhodná též pro procvičování anglického jazyka.

SMART Learning Suite Online: nástroj je vhodný pro komunikaci, sdílení materiálů, zadávání úkolů a další práci s žáky a studenty. Žáci mohou na zadaných úkolech pracovat samostatně nebo ve skupinách.

Socrative: aplikace vytvořená přímo pro školní účely umožňující vytváření kvízů, u kterých můžete jednoduše sledovat jednotlivé výsledky všech svých studentů.