TIP: Proč e-government kulhá za byznysem?

Středa 10. října 2018 14.00–17.00
JIC INMEC
Purkyňova 649/127,
Brno-Medlánky, 612 00
Ostatní akcePro začínající podnikatelePro zkušené podnikatele

Jak je na tom Česko v oblasti digitalizace a jaké jsou plány vlády, jak stagnaci překonat? Jak otevřít veřejný sektor inovačnímu potenciálu soukromého sektoru? Některé z otázek, které budou probírat diskutující během veřejné debaty 10. října v sídle JIC v Brně Medlánkách. Právě ta předchází výroční konferenci Aspen Institute Central Europe hodnotící stav České republiky pod názvem Kam kráčíš, Česko 2018.

 

 VSTUP ZDARMA - REGISTRACE  ZDE. 

Diskutovat s Vámi budou mezi jinými:

  • Barbora Bühnová, Masarykova Univerzita
  • Josef Donát, Partner, ROWAN LEGAL
  • Matěj Petrásek, Partner, DigiLion
  • Radim Polčák, vedoucí Ústavu práva a technologií Právnické fakulty, Masarykova Univerzita
  • Karel Šimka, soudce Nejvyššího správního soudu ČR
  • Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel pro region CEE, Fortinet
  • Dominik Veselý, spoluzakladatel, hlavní architekt a analytik, Ackee
  • a další

Je to paradox: v zemi, kde působí řada mezinárodně úspěšných firem v oblasti IT a digitální ekonomiky, se nedaří provést efektivní digitalizaci veřejné správy. Příkladů bylo za poslední léta hned několik, jako například zdlouhavé schvalování zákona o občanských průkazech nebo nepovedená soutěž o nové IT systémy pro úřady práce, která podle šetření NKÚ vedla k ještě většímu plýtvání veřejnými zdroji.

V mezinárodním srovnání se to ukazuje zřetelně: v průzkumu OSN E-Government Survey 2018 si Česko v oblasti digitalizace státní správy pohoršilo o čtyři příčky a kleslo na 54. místo. Ve srovnání se státy EU si nevede o nic lépe. V The Digital Economy and Society Index (DESI) pro 2018, který připravuje Evropská komise a měří vyspělost digitální ekonomiky zemí EU, jsme se v dimenzi digitálních veřejných služeb (e-government a e-health) umístili na 22. příčce, přičemž ze sousedů si v této oblasti vede hůř jenom Polsko. V počtu uživatelů dosavadně zavedených e-služeb se ČR umístila s 15 procenty až na 26. místě z 28 členských zemí.