#inspirace: Vesmírný průmysl

Pátek 17. května 2019 9.00–17.00
JIC INMEC
Purkyňova 127,
Brno-Medlánky, 612 00
Akce JICPro začínající podnikatele

Kontaktní
osoba

Hana Mejzlíková
mejzlikova@jic.cz

Vesmírný průmysl není (jen) raketová věda. Aplikace vesmírných technologií můžete vidět všude kolem nás. Stačí z kapsy vytáhnout mobilní telefon, zapnout v autě navigaci nebo si jít vybrat peníze do bankomatu. K vesmírnému průmyslu patří také satelitní data, kterých je obrovské množství a jejich užívání je zdarma. Není to jen o NASA nebo SpaceX, ale o startupech, které našly ve vesmíru byznysový potenciál pro své podnikání. Už nápad máte, nebo se chcete inspirovat? Právě pro vás je tento inspirativní den. Pozvaní hosté vám řeknou, jak se právě jim v této oblasti daří podnikat. Čeká vás dopoledne nabité praktickými informacemi a odpoledne plné workshopů, kde na svůj nápad získáte zpětnou vazbu.

Vstup na akci je zdarma. Nezapomeňte se včas zaregistrovat.

Proč přijít?

 •  Seznámíte se s oborem vesmírného průmyslu a zjistíte, jaké možnosti pro podnikání nabízí
 •  Inspirujete se od těch, kteří v něm již uspěli
 •  Získáte cennou zpětnou vazbu na svůj nápad či projekt
 •  Poznáte se s dalšími lidmi z oboru

Vesmírné technologie a jejich aplikace napříč sektory představují dynamicky rostoucí oblast zájmu po celém světě. Přestože se kosmický výzkum zabývá primárně vesmírem, velkou část jeho výsledků lze aplikovat pro každodenní užívání. Ať už jde o satelitní navigační systémy, datové komunikační systémy, monitorovací zařízení, předpovědi počasí, čištění vody, zdravotnické implantáty či kompozitní a izolační materiály.

Jakým tématům se budeme věnovat?

 • Výzvy podnikání ve vesmírném průmyslu
 • Jak zajistit cashflow a udržet se dlouhodobě na trhu
 • Co je to škálování a proč je důležité
 • Trendy a možnosti v Jihomoravském kraji, v Česku a v Evropě
 • Jak si chránit své dílo - problematika ochrany duševního vlastnictví

Komu je akce určena?

 • Těm, kteří rozjíždí vlastní projekt ve vesmírném průmyslu
 • Těm, kteří mají nápad na podnikání v tomto oboru, ale neví, jak začít
 • Všem, které zajímá vesmírný průmysl a chtěli by v něm v budoucnu podnikat

Program:

 9:00 - 9:30                Úvod
 9:30 - 14:00  Panelové diskuse, hosté a networking
14:00 - 14:15  Závěr první části programu
14:30 - 16:00 Workshop: Jak si vydefinovat podnikatelský záměr / Feedback session na projekty s interními konzultanty JIC

V rámci dopoledních bloků vystoupí hosté, kteří ve vesmírném průmyslu již úspěšně podnikají (ať už dělají produkty pro vesmír nebo využívají vesmírné technologie na Zemi). Seznámíte se s jejich příběhem a v rámci panelové diskuze se budete moci ptát na vše, co vás zajímá. S hosty se můžete setkat také osobně v následném networkingu během coffee breaku. Odborné přednášky dají nahlédnout do možností, které se pro podnikatele ve vesmírném průmyslu nabízí.

Odpoledne následuje dobrovolná workshopová část, během níž můžete konzultovat své projekty a nápady se zkušenými experty.

Hosté:

Roman Bohovic je spoluzakladatel startupu World From Space, který nabízí městům lepší přehled o tom, co se na jejich území děje díky analýze satelitních snímků. Na brněnském VUT vystudoval geoinformatiku a sám sebe označuje za "Earth observation" kreativce.

Boris Procházka spolu s kolegy začal ještě jako student pracovat na projektu, který měl pomoci záchranářům a záchranným složkám se lépe orientovat v terénu.

Z nápadu se stal startup, který uspěl na mezinárodních soutěžích, zaujal i Billa Gatese a nakonec se proměnil ve firmu GINA Software.

Jan Orava a Luděk Kühr jsou zástupci společnosti BizGarden, která pomáhá rozjíždět vysoce inovativní projekty a převádět je do komerčního prostředí. Pro Evropskou kosmickou agenturu realizují projekt, díky kterému budou lyžařská střediska bezpečnější.

Marek Šimčák je jedním z majitelů společnosti BD Sensors, která stojí i za vznikem Czech Space Research Centre. Z jejich dílen a laboratoří tak vychází hardware, který je součástí zařízení, která obíhají na zemské orbitě a nebo putují dále do vesmíru.

Petr Kapoun je neúnavný propagátor vesmírného průmyslu a CEO S.A.B. Aerospace, české pobočky italské společnosti. Produkty, které v Brně pod jeho vedením vznikají, se využívají na nosných raketách nebo na Mezinárodní vesmírné stanici.

Michal Vajdák  je společníkem a programovým manažerem  firmy  Sobriety - ventily a čerpadla, které vyvíjejí umožní vesmírným plavidlům třeba přistávat a vzlétat z povrchu Měsíce, Marsu nebo asteroidů.

Markéta Filipenská je manažerkou ESA BIC Brno, která pomáhá startupům a mladým firmám, které chtějí v oboru vesmírného průmyslu podnikat.

Kornél Czíria je spoluzakladatel startupu SkyMaps, který s využitím různých technologií modernizuje sběr dat pro geodézii, precizní zemědělství nebo průmysl.

Jakub Kapuš je živoucím důkazem, že nadšení pro věc vás může vynést až ke hvězdám. V jeho případě jde o studentský projekt první slovenské družice skCUBE, která se po oběžné dráze pohybuje od roku 2017. Ze studentského projektu je teď firma Spacemanic, která vyvíjí řešení pro nanosatelity.