Freedomky ukazují vývoj a směr bydlení i životního stylu příštích let

21. 8. 2012

Nový směr architektury, tzv. racionální ekologii, návrat ke kořenům bydlení, špičkovou technologii zpracování, nejlepší přírodní materiály ve spojení s nízkými provozními náklady a šetrnost k životnímu prostředí - to vše spojuje nová generace Freedomku M.

Při koncipování nové generace Freedomku jsem přemýšlel o návratu člověka ke kořenům, o tradičních principech bydlení, o zcela jednoduchých, ale dnes opomíjených věcech. Má sloužit člověk domu, nebo právě opačně? Kam zmizel všemi muži milovaný divan v kuchyni, kam se poděly stolky na milostné dopisy? Na prvním místě je svoboda člověka a úcta k jeho času," říká autor Freedomku architekt Marek Jan Štěpán.

Nový Freedomek M (medium) je k vidění v Mýtě u Tachova a od minulého týdne také ve Zlíně. Architekt zde rozvíjí novou koncepci přístupu k odpočinkové zóně, tzv. freesezení. Hlavní odpočinkový prostor je umístěn v obytné kuchyni, která je centrální částí Freedomku. Nový model je větší o 5 m?, což umožnilo vytvoření prostornější koupelny.

Racionální ekologie – téma nadcházejících let
Nová generace Freedomku je přelomová také v přístupu architektury k bydlení a využívání módních tendencí. Ne vždy je ekonomicky i ekologicky přínosné vytvářet za každou cenu například pasivní domy nebo využívat komplikované technologie řízení domu. „Od této generace Freedomku začínáme pracovat s principy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologických firem. V tomto vnímání pak vítězí jednoduché principy nad složitými technologickými celky," vysvětluje Štěpán. „Při vytváření Freedomku nám jde o kvalitu použitých materiálů, pohodlí bydlení včetně nákladů na jeho pořízení a provoz. Nechceme používat nejrůznější pseudoekologické technologie, které jsou v rámci konkrétního řešení neefektivní a spíše projekt prodražují a jen sledují líbivé trendy."

Bydlení roku 2020 za cenu městské garsonky
Freedomek obsahuje technologie, které nabízí uživateli téměř bezúdržbové a beznákladové bydlení. Úsporu elektrické energie při vytápění zajištují tepelně-izolační vlastnosti stěny, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.

Freedomek je vyroben z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc". Plášt´ Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo.

Freedomek nabízí moderní a téměř bezúdržbové bydlení, zároveň však jeho uživatelům navozuje atmosféru útulného domova," říká Jiří Brosch, propagátor životního minimalismu u nás a autor názvu Freedomky. „Stál jsem u zrodu projektu, který mne pohltil natolik, že jsem přerušil profesní dráhu šperkaře. Nicméně projekt Freedomky je pro mne svým způsobem také »životní šperk«."

Díky technologii zpracování, kvalitě použitých materiálů i inovativnímu přístupu si Freedomky za rok působení na trhu upevnily pozici lídra a tvůrce trhu v oblasti svobodného bydlení s vlastním vývojem a technologickým i intelektuálním zázemím.

Autorem projektu je moravský architekt Marek Jan Štěpán, který získal 1. místo v soutěži Grand Prix architektů 2012 v kategorii „rekonstrukce". Ocenění za projekt Café Fara mu letos v květnu udělila Obec architektů.

Společnost Freedomky využívá podporu JIC Innovation parku, který získal 3. místo v celosvětové soutěži The Best Incubator Award v kategorii Nejlépe mezinárodně zapojený inkubátor za rok 2011.

Freedomky s.r.o.

Firma se na základě poskytnuté výhradní licence zabývá výrobou, prodejem a instalací Freedomků.

www.freedomky.cz

Kontakt pro média: Denisa Ranochová, denisa@ranochova.cz, 608 445 255

JIC (Jihomoravské inovační centrum)

Misí JIC je pomáhat lidem tvořit firmy, které mění svět. JIC podporuje inovativní firmy, studenty či výzkumné pracovníky s originálními nápady, poskytuje poradenství v podnikání, s rozvojem firmy a inovacemi. Pro firmy v JIC Innovation parku zajišťuje finance, prostory, poradenství, kontakty, propagaci i PR a pomoc při transferu technologií. Za dobu devíti let takto JIC pomohl vzniknout více než stovce startupů, z nichž padesát již Innovation park úspěšně opustilo.

www.jic.cz

Kontakt pro média: Helena Továrková, tovarkova@jic.cz, 601 377 409

Tisková zpráva ke stažení v .doc (344 kB)

freedomek-exterier

freedomek-freezóna

freedomek-koupelna

freedomek-kuchyň

freedomek-ložnice

Fotografie v kvalitě pro tisk jsou ke stažení na webu: http://freedomky.cz/cs/ke-stazeni
« Zpět do kalendáře
Verze 1.4